Arhavisitesi
Reklam
Arhavisitesi

Uğur Bayraktutan, Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesini Gündeme Taşıdı

Bayraktutan, Mençuna Şelalesi ve tarihi Çifte Köprü güzergahındaki turizm gelişmesini ve sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

12 Mayıs 2017 - 9:16 'de eklendi ve 636 kez görüntülendi. A+A-

Uğur Bayraktutan, Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesini Gündeme Taşıdı

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Uğur BAYRAKTUTAN
Artvin Milletvekili

Artvin İli Arhavi ilçesinde tarihi Çifte köprü ve Mençuna şelalesinin bulunduğu alan bölge Turizminin en hareketli olduğu güzergahlardandır. 2007 yılında Arhavi Belediye Başkanlığının öncü girişimleri neticesinde Turizme kazandırılma noktasında tanıtım ve ulusal organizasyonlar yapılması bölgenin yıldızlaşmasına vesile olmuş, yapılan birçok tanıtımla adından her geçen gün söz ettirmeye başlamış, Artvin Valiliği ve bağlı kuruluşlarının destekleriyle de bugünlere gelmesinde büyük katkı sağlamıştır.


Ancak Çifte Köprü’ye ve Mençuna Şelalesi’ne yerli ve yabancı turistlerin her geçen gün daha da ilgi göstermesi söz konusu güzergahın yetersiz kalmasına sebep olmuştur. Örneğin söz konusu Turizm alanına özellikle yaz aylarında tur operatörlerinin yoğun ilgi göstermesi araç geçişleri adına yolun yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Park sorunu trafiğin sıkışmasına, kitlenmesine vesile olmaktadır. Bu durum doğa harikası olan bölgemize olumsuz yansımaktadır. O nedenle biran önce çözüm bulunup yaşanan aksaklıklar giderilmelidir.
Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapacağı proje ile hem bölgenin ekolojik ve mimari yapısının bozulmaması adına bir sinerji yaratacak, hem de kartopu gibi her geçen gün daha da büyüyen, yoğunlaşan bölgenin kontörlünü sağlayacaktır. Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin olduğu bölge ve güzergah Ülke Turizmine yakışır bir şekilde yönlendirilmeli ve Bakanlığın kontörlünde gelişmelidir. Uzungöl’de ve Ayder’de yaşanan tahribatın Arhavi’deki Turizm alanında yaşanamaması Bakanlığın özverisi ve programına bağlıdır.

Bu bağlamda;
1- Artvin ili Arhavi ilçesinde mevcut olan ve yoğun bir ilgi gören Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

2- Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin bulunduğu bölgede yaşanan sorunlar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

3- Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesine ulaşım noktasında doğanın yapısına uygun, ekolojik dengeyi bozmayacak, görsel olarak coğrafya ile uyum içinde olacak bir çalışmanız olacak mıdır?

4- Söz konusu alandaki yaşanan park sorunu ve ulaşım anlamında başlattığınız veya başlatacağınız bir çalışma mevcut mudur?

5- Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin Bakanlığın kontrolünde büyümesi, belirli imar ve proje ile gelişmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

6- Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yerli ve yabancı Turistin büyük ilgi gösterdiği adeta saklı cennet olan Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin bulunduğu bölgeye Bakanlığınız kontrolünde ve teşvikinde yatırım yapılması noktasında girişimleriniz olacak mıdır?

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı Arhavi ilçesinde 2017 yılı ve sonrasında ne gibi program uygulayacaktır? Bölge Turizmin gelişmesi adına nasıl bir çalışmalarınız olacaktır?

8- Ayder ve Uzungöl’de yaşanan plansız ve programsız büyümenin yarattığı tahribatın benzerinin Arhavi’de de yaşanmaması adına Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin bulunduğu bölgede Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapacaktır?

9- Kültür ve Turizm Bakanlığı Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin geleceği hakkında ne yönde bir çalışma yapacaktır? Bölgenin gelişimi ile ilgili Bakanlığın görüşü ne yöndedir?

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Osman Nuri Özkan’ın Kaleminden ‘Karadeniz ve Atmaca’ Osman Nuri Özkan’ın Kaleminden ...

Osman Nuri Özkan'ın kaleminden 'Karadeniz ve Atmaca'...

Koptekin ve Çalıkoğlu Ailelerinin Mutlu Günü Koptekin ve Çalıkoğlu Ailelerinin Mutlu ...

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sundu...

Cumhuriyetimizin 96. Yılı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı Cumhuriyetimizin 96. Yılı İlçemizde Coşk...

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sundu...

İSTAD Yönetiminden Şişli Belediyesine Ziyaret İSTAD Yönetiminden Şişli Belediyesine Zi...

İstanbul Arhavililer Derneği(İSTAD) yönetim kurlu Başkanı Tuncer Torunlar ve Yönetim Kurulu Üyeleri Şişli Belediye başkanı ve Halkla İl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Osman Nuri Özkan’ın Kaleminden ‘Karadeniz ve Atmaca’ Osman Nuri Özkan’ın...

Osman Nuri Özkan'ın kaleminden 'Karadeniz ve Atmaca'...

Koptekin ve Çalıkoğlu Ailelerinin Mutlu Günü Koptekin ve Çalıkoğlu Ail...

CHP önceki dönem Arhavi Yönetim Kurulu Üyesi Osman ÇALIKOĞLU...

Rize Artvin Havalimanı Görselleri Yayınlandı Rize Artvin Havalimanı Gö...

Yapımına devam edilen Rize Havalimanı projesinin tamamlanmas...

Cumhuriyetimizin 96. Yılı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı Cumhuriyetimizin 96. Yılı...

29 Ekim 1923 yılında nice zorluklarla ilan edilen ve Mustafa...

İSTAD Yönetiminden Şişli Belediyesine Ziyaret İSTAD Yönetiminden Şişli ...

İstanbul Arhavililer Derneği(İSTAD) yönetim kurlu Başkanı Tu...

Bayburt Belediyespor’u Farklı Geçen Arhavispor Zirve Yarışına Ortak! Bayburt Belediyespor̵...

Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden temsilcimiz Arhavispor,...

Musa Ulutaş Vefatının 2. Yıldönümünde Mezarı Başında Anıldı Musa Ulutaş Vefatının 2. ...

İki yıl önce ani bir rahatsızlık sonucu aramızdan ayrılan Ar...

Milli Takımın Yıldızı Hemşehrimiz Arhavili Merih Demiral’ın Herkese Örnek Olacak Hayat Hikayesi Milli Takımın Yıldızı Hem...

Kocaeli Karamürsel’de dünyaya gelen Merih’in ail...

ARDOS’tan 1. Hamsi Şenliği ARDOS’tan 1. Hamsi Şenliğ...

Arhavi Doğa Sporları ve Off-Road Kulübü (Ardos) organizasyon...

Arhavi’li Genç Bürokrat Tuncay Tolga Özçakmak, Şişli Belediyesine Transfer Oldu Arhavi’li Genç Büro...

Arhavi’li Tuncay Tolga Özçakmak Şişli Belediyesi Halkla İliş...

FOTOĞRAF GALERİSİ
SİNEMA HABERLERİ
VİDEO