Arhavisitesi
Reklam
Arhavisitesi

Mahallemizde Yaşamak İstiyoruz

Osman Nuri Özkan’ın Kaleminden…

01 Ağustos 2015 - 11:45 'de eklendi ve 866 kez görüntülendi. A+A-

Mahallemizde Yaşamak İstiyoruz

mahalleyasamak1

Evet, herkes gibi biz de güzelim mahallemizde yaşamak istiyoruz. Eğer gün geçtikçe yaşam hakkı ve mahallemiz elimizden alınmazsa mahallemizde yaşamaya devam edeceğiz. “Bir Mahallenin Yok Edilişini Seyretmek” adlı köşe yazımdan sonra duyarlı yöre halkımızdan gelen yoğun ve haklı tepkiler üzerine açılan imza kampanyası sonrası gelinen son durum hakkında sizleri bilgilendirmek ve bundan sonra neler yapılabileceği konusundaki düşüncelerimi sizlere aktarmak için yazımı bu konuya ayırdım.

 

Konu “Mahallemizde Yaşamak İstiyoruz”. Başta Yemişlik Mahallesi olmak üzere Cumhuriyet Mahallesi ve Kavak Köyünde yaşayan halkımızın haklı mücadelesini kutlamak gerek. Halkın yüksek katılımıyla gerçekleşen bu imza kampanyası aşağıda isimleri yer alan resmi kurumlara konunun önemini anlatan bir üst yazı ile iletildi. Bu dilekçelere istinaden yapılan resmi incelemeler sonucunda ilgili işletmeler birçok defa uyarılmıştır. Son olarak yapılan işlemler hakkında Artvin Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından 04.01.2010 tarih ve 01-05 sayılı 8 sayfalık işlem dosyası ekli yazı ile Arhavi Kaymakamlığı’na bilgi verilmiş olup özetle şöyle denilmektedir:

 

“Yapılan incelemeler sonucunda; emisyon izin belgesi mevcut olan (CMM Ortak Girişimi’ne ait Konkasör ve Asfalt Plenti tesisi ile Isı Kömür San.ve Tic.Ltd.Şti. firmasına ait Kömür depolama-eleme-paketleme tesisi), emisyon izin belgesi olmayan(Hat-Pek Beton İnş.Taah.Tic.A.Ş. firmasına ait Beton santrali tesisi ile Röper Yapı Kimyasalları San.ve Tic.Ltd.Şti. firmasına ait Kalebodur ve fayans yapıştırıcı imalathanesi) ve emisyon iznine tabi olmayan(Salih Abdullah’a ait Kısmet Hurdacılık Hurda deposu) bu işletmelerin gerekli izinlerin ve tozumayı önleyici tedbirlerin alınmaya devam edilmesi yönünde, gürültü oluşturan firmalar mevzuatta belirtilen sınır değerler aşılmadan faaliyet gösterilmesi yönünde, alıcı ortam kirletilmeden ve alıcı ortama atık boşaltılması ile ilgili hükümlere uyularak faaliyet gösterilmesi yönünde, çevre mevzuatı kapsamında eksiklikleri tespit edilen firmalar gerekli izinlerin bir an önce alınması yönünde resmi yazı ile uyarılmış olup işlemler devam etmektedir. Ancak; toz, hava kirliliği ve gürültü Yönetmeliği açısından bu tesislerin kapatılmasını gerektiren herhangi bir durum tespit edilmemiştir. Ayrıca şikayet sahiplerine(temsilen Yemişlik ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlıklarına), İl Mahalli İdareler Müdürlüğüne ve Çevre ve Orman Bakanlığına konuyla ilgili olarak bilgi verilmiştir. Söz konusu tesislerin insan sağlığına zararlı etkilerinin tespiti ise Sağlık Müdürlüğünün görev yetkisindedir.”

 

Böylesine önemli bir konuda duyarlılık gösterip işlemleri başlatarak; denetimleri yapan, önlem alınması yönünde resmi yazı ile uyarıda bulunan, eksiklikleri bulunan işletmeleri ilgili hükümlere uygun faaliyet göstermeleri ve bu eksikliklerini biran önce tamamlamaları hususunda uyaran tüm resmi kurumlara halkım adına çok teşekkür ederim. Bundan sonra da bu resmi kurumlarca bu tip bozulmalara karşı adı geçen işletmelerin izlemeye alınarak, bölgedeki yatırımların çevre ve insanlar üzerinde olumsuz etkileri olup/olmadığı, ilgili yönetmeliklere uyulup/uyulmadığı konusunda gerekli hassasiyetin gösterileceğine inancımız tamdır.

 

Bu kampanyada benimle fikir ve kader birliği yaparak destek veren tüm duyarlı ve değerli insanlara teşekkürü bir borç bilirim. Halkımızın bu tip bozulma ve kirliliğin devamı halinde seyretmek yerine aynı duyarlılığı göstererek önce bu işletmeleri uyarmaları, önlem alınmadığı takdirde resmi makamlara başvurarak haklarını aramalarının daha doğru olacağı kanısındayım. Ayrıca çevreye olumsuz etkisi olan işletmelerin uyarıları dikkate alarak eksikliklerini biran önce tamamlamalarını ve bundan böyle daha duyarlı olmalarını umut ediyorum.

 

İmza kampanyası metni;

imzayasamak2

 

Mahalle/Köy imza katılım sayıları;

 

 • Yemişlik Mahallesi             253 kişi
 • Cumhuriyet Mahallesi                110 kişi
 • Kavak Köyü                       62 kişi

 

Toplam                                 425 kişi

 

İmza kampanyasının verildiği resmi kurumlar;

 

 • Arhavi Belediyesi
 • Arhavi Kaymakamlığı
 • Artvin Valiliği
 • Sağlık Bakanlığı
 • Çevre ve Orman Bakanlığı

 

Çevreyi olumsuz etkileyen işletmeler;

 

 • CMM (CENGİZ-MAPA-MAKYOL) Ortak Girişimi, Konkasör ve Asfalt

Plenti Tesisi

 • Isı Kömür, Kömür Depolama-Eleme-Paketleme Tesisi
 • Hat-Pek Beton, Beton Santrali Tesisi
 • Röper Yapı Kimyasalları, Kalebodur ve Fayans Yapıştırıcı İmalathanesi
 • Kısmet Hurdacılık, Hurda Deposu

 

***

Öncelikle bir önceki yazıma yapılan yorumlara ve açılan imza kampanyası sonrası gelen eleştirilerden bazılarına cevap vermek istiyorum.

 

Eleştiri-1; … Mahallenin var olmasına bir katkımızın olmadığı, sadece edebiyat yaptığımız, mahallenin ihtiyaçlarının nasıl karşılandığı bilmediğimiz, kaç kişiye iş temin ettiğimiz, kaç kişinin karnını doyurduğumuz, birçok mahallelinin ve Arhavilinin bu tesislerde çalıştığını göremediğimiz, Ankara’dan horon oynamanın kolay olduğu, edebiyatçılıktan başka bir şey yapmamış insanlar olduğumuz dile getirilmiş…

 

Cevap-1; Bizzat kendime yapılan bu eleştiri gerçekten çok üzücü. Bu sözler yanlış ve yapıcı yanı olmadığı gibi azarlayıcı bir üslup içermektedir. Mahallemizin var olmasındaki katkımız hani derle ya “mahalle kurulduğundan beri yedi göbekten yaptıkları bellidir ve yadırganamaz”. Mahallenin ihtiyaçlarının da nasıl karşılandığını bildiğimi sanıyorum. Onun içindir ki 32 yıldır memleket özlemi burnumuzda tüter, her fırsatta memleketimize gider orda nefes alırız, dinleniriz, akraba-eş-dost ziyaretleri yapar ve döneriz. Yöremizde birçok aileden en az bir kişi ya Ankara’da, ya İstanbul’da ya da yurt dışında (genellikle Almanya’da) çalışmıştır yada çalışmaktadır. Ekmeğini bu yerlerde kazanırken aynı zamanda yöre ile bağlantısını koparmadan genelde yatırımlarını ve yıllık harcamalarının büyük çoğunluğunu yine memleketine, yöresine, ilçesine, mahallesine veya köyüne yapmaktadır. Yani yine hem kendini hem geleceğini hem de o bölgenin insanlarını düşünerek hareket etmektedir ben ve benim gibileri.

 

Bu işletmelerden 50-100 kişi ekmek yiyor diye 1000-1500 kişinin ekmeğini bozmaya (ki bu işletmelerde çalışanlarda dahil) kimsenin hakkı olmamalıdır. Tabii ki bu işletmeleri yöremize kazandıranlara ve yöre insanımızı bu işletmelerde çalıştırıp ekmek verenlere teşekkür etmeliyiz. Ekmek verenlere minnettarız da… Fakat sorabilir miyim? Bu işletmelerin yeri Karadeniz sahilinin en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilen bu yerler mi olmalıydı? Hadi yapılmış diyelim, işletme sahiplerinin çevreye ve yöre insanlarına karşı duyarlılıkları bu şekilde mi olmalıydı? Çevreye bıraktıkları zararlı atıklar hiç mi kendilerini üzmüyor? Hiç mi içleri sızlamıyor? Ekmek verdikleri ve o bölgede yaşayan insanların aynı zamanda yaşam şartlarını değiştirip, zorlaştırıp ve sağlıklarını bozmaları hiç mi kendilerini etkilemiyor? Yöre insanımızın çevre kirliliği nedeniyle bozulan ve bozulmakta olan sağlıklarını bu işletmelerden olan kazanımları bile harcamaları halinde acaba geri getirebilecekler mi? İdeal yatırım yöreye olduğu kadar ülkemize de kazanç getiren, bu faaliyetlerini gerçekleştirirken yasal prosedürün de emrettiği şekilde çevreye ve insana saygı duyan yatırımdır. O zaman halk bu işletmeleri baş tacı yapar…

 

Evet, bozulmalara karşı belki de en yumuşak eylem olan horonu sadece Ankara’dan benim değil başka ilçelerde, illerde ve ülkelerde yaşayan, yöremiz ile bağlantısı olan veya olmayan tüm insanların, doğayı seven herkesin hep birlikte temiz bir yaşam alanı oluşması için oynaması ve bu duyarlılığı göstermesi gerekmez mi?.

 

Bir biyolog olarak edebiyat konusunda maalesef eksiklerim çok fazla ama eğer öyle değerlendiriliyor isem edebiyat ustalarından özür dileyerek gurur duyduğumu söylemek istiyorum. Bu konuda çaba sarf etmemin sebebi; doğa tahribatına karşı duyarlılığım, yöre insanı oluşum, doğup büyüdüğüm, çocukluk ve gençlik yıllarımın geçtiği memleketimi hep eskisi gibi tertemiz ve güzel hatırlama ve er geç yeniden baba ocağıma yerleşme arzumdur. Ve buralara döndüğümde bu bölgeleri en azından eskisi gibi yaşanılır bulabilme çabamdandır.Ayrıca Ankara’da ilçemi temsil eden ülkemizin tek sivil toplum kuruluşu olan Arhavililer Vakfında ikinci dönemdir genel sekreter olarak görev yapmam ve yine sağlık ve çevre ile direkt ilişkisi olan bir kurumda çalışıyor (A.Ü.Biyoteknoloji Enstitüsü Enstitü Sekreteri) ve bu konuda bilgi sahibi olmam, aynı zamanda doğaya karşı duyarlı olup zaman buldukça doğa fotoğrafçılığı yaptığım için doğanın içindeki değişimleri az çok bilmem; kısaca memleketimi, yöremi, ilçemi, mahallemi ve doğayı sevmemden dolayı üzerime görev alarak konu hakkında yazılar yazmam ve toplumu bilgilendirmem gayet doğal değilmidir? 

 

Eleştiri-2; …Yıllarca bu işletmelerin pisliğini çektiğimiz ve sustuğumuz halde şimdi niye sesimizin çıktığı, şimdiye kadar yıllarca bir şey yapılamadığı halde şimdi ne yapabileceğimiz, iktidar partisinin yalakalığını yaptığımız, bu yaptığımızın geri kafalılık olduğu, işimize bakmamız gerektiği dile getirilmiş…

 

Cevap-2; Bu işletmeler hakkında daha önceleri geçmiş yıllarda benim bildiğim kişisel olarak birçok defalar girişimlerde bulunulduğu gibi (ki bunlardan biri Cumhurbaşkanlığına kadar iletilmişti), Ankara’dan Arhavililer Vakfı olarak Çevre Bakanlığı’na, Orman Bakanlığı’na, Artvin Valiliği’ne, Arhavi Kaymakamlığı’na ve Arhavi Belediyesi’ne bir dosya hazırlanarak müracaatlar yapılmıştı. Ayrıca Yemişlik Mahallesi Muhtarlığı ve Kavak Köyü Muhtarlığınca ayrı ayrı imza kampanyaları açılıp imzalar toplanıp Arhavi Belediyesine başvuruda bulunulmuştu.

 

Bizler şu anki iktidara yaranalım diye yazı yazıyor, yorum yapıyor veya imza atmıyoruz. Yöremizin yaşanabilir kalmasını sağlamak, doğayı korumak, temiz hava solumak, temiz su içmek, temiz meyve-sebze yemek isteyişimizdendir. Bu duyguları sadece kendimiz, sevdiklerimiz ve gelecek nesillerimiz için değil bizi eleştiren ve hatta engellemek isteyenler için de taşıyoruz. Bahsetmiş olduğunuz nitelendirmeler bu bozulmaların karşısında duramayan, ses çıkaramayan, cesur olamayan, ortak dilekçeye bile imza atmaya çekinen, korkan yada nemalanmak isteyenlerdir diye düşünüyorum.

 

İnsanların çevreye karşı duyarlı olması ve bu konuda mücadele etmesini  hiçbir zaman siyaset yapmak ile karıştırmamak gerekir. Gerektiğinde o anki siyasal iktidarla gerektiğinde ana muhalefetle gerekirse de muhalefetle birlik olup, yanlışlıkların düzeltilmesini sağlamak ilericiliktir diye düşünüyorum.

***

 

Maalesef bizler mahallemizde yaşanan çevre kirliliklerini tekrar su yüzüne çıkarıp hak aramaya gittikçe bundan nemalanmak isteyenler KABALAŞIYORLAR, HIRÇINLAŞIYORLAR, SALDIRGANLAŞIYORLAR. Bizleri korkutarak sindirebileceklerini ve bu iktidarlarını sürdürebileceklerini sanıyorlar. Yanılıyorlar…

 

Amacımız çevreyi olumsuz etkileyen bu işletmelerin kapatılması değil, gerekli önlemleri almalarının sağlanmasıdır. Önlemler alınamadığı takdirde bu tesislerin insanların yaşam alanlarını etkilemeyeceği yerlere taşınmasıdır. Amacımız bu bölgede yaşayanların bahçesinde yetiştirdikleri/yetiştirebilecekleri meyvesini, sebzesini, koparıp/toplayıp yiyebilmesi, ineğini eskisi gibi temiz yerlerde otlatıp sütünü içebilmesi, peynirini ve tereyağını yapıp yiyebilmesi, suyunu hiç çekinmeden içebilmesi, çiçeğini-gülünü koklayabilmesi ve en önemlisi temiz havayı soluyabilmesidir. Daha da önemlisi gelecek nesillere bu miraslarımızı düzgün bir şekilde bırakabilmemiz ve aktarabilmemizdir. Kısaca amacımız ESKİDEN OLDUĞU GİBİ TEMİZ ve SAĞLIKLI ŞARTLARDA MAHALLEMİZDE YAŞAMAKTIR. Yöresel kalkınma için önemli bir değer olarak gördüğümüz bu tip işletmelerce amaç onlarca kişiye ekmek verip binlerce kişinin sağlığını bozmak ve yaşam haklarının ellerinden alınması olmamalıdır.

 

Artan taleplerimizi çevre ile dost haline getirip doğadan ihtiyacımız olduğundan daha fazlasını almaya çalışmamalıyız. Kendi döngüsü içinde kendisine verilen normal zararları düzeltebilen doğa,  verilen zarar haddinden fazla olunca kendini yenileyemeyecek, ya geri dönülemez izler bırakılacak yada bir gün yaşam sona erecektir. Barındırdığı canlı ve cansız tüm varlıkları ile doğayı seviyorum diyenlere selam olsun…

 

Daha güzel ve temiz bir dünya için, HAYDE HEP BERABER HORONA…

 

İyi bir doğa, iyi bir gelecek…

İyya kayiten biciyat…

(Her zaman iyiliklerle görüşelim)

Osman Nuri ÖZKAN

ozkan@ankara.edu.tr

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Arhavi ADD Adına Yakışır Çalışmalara Devam Ediyor Arhavi ADD Adına Yakışır Çalışmalara Dev...

Evet, herkes gibi biz de güzelim mahallemizde yaşamak istiyoruz. Eğer gün geçtikçe yaşam hakkı ve mahallemiz elimizden alınmazsa mahall...

Güzel Şeyler Oluyor Güzel Şeyler Oluyor

Emine Hekimoğlu köşe yazısı…....

Kamuya Engelli Memur Alınacak Kamuya Engelli Memur Alınacak

Evet, herkes gibi biz de güzelim mahallemizde yaşamak istiyoruz. Eğer gün geçtikçe yaşam hakkı ve mahallemiz elimizden alınmazsa mahall...

TRT’nin Yeni Genel Müdürü Bilal Erdoğan’ın Arkadaşı İbrahim Eren Oldu TRT’nin Yeni Genel Müdürü Bilal Erdoğan’...

TRT Genel Müdürlüğüne, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren atandı. Eren'in atama kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafın...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Özlem Algül’ün Kaleminden ‘Dünyada Bir Yer’ Özlem Algül’ün Kale...

Muhalif.com.tr sitesi yazarı Özlem Algül'ün kaleminden ilçem...

Yaş Çay Alım Fiyatı Belli Oldu! Yaş Çay Alım Fiyatı Belli...

Çay alım fiyatı belli oldu....

CHP’nin AKP’den Aldığı Arhavi Belediyesi’ne Haciz Şoku! CHP’nin AKP’den Aldığı Ar...

2019'da CHP’nin AKP’den aldığı belediyelerden olan Artvin'in...

Osman Nuri Özkan’ın Kaleminden ‘Su ve Karadeniz’ Osman Nuri Özkan’ın...

Osman Nuri Özkan'ın kaleminden 'Su ve Karadeniz'...

2021 Yılı Asgari Ücreti Açıklandı 2021 Yılı Asgari Ücreti A...

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, ne...

Arhavi Kaymakamı FETÖ’den Açığa Alındı Arhavi Kaymakamı FETÖR...

İçişleri Bakanlığı’nda mülki amirlere yönelik büyük bir FETÖ...

Özçakmak Ailesinin Mutlu Gününe Canan Kaftancıoğlu ve Cengiz Kurtoğlu Şahitlik Etti! Özçakmak Ailesinin Mutlu ...

Tuncay Tolga Özçakmak'ın kardeşi Nergis, hayatını Orhan Yıld...

Özçakmak Ailesinin Acı Günü Özçakmak Ailesinin Acı Gü...

Arhavi’de CHP’nin en yaşlı üyesi olan Selahattin Özçakmak ha...

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Market, Bakkal, Kasap ve Manavlar Hangi Günler Açık Olacak? Sokağa Çıkma Kısıtlamasın...

Türkiye, tarihinde bir ilki yaşamaya hazırlanıyor. Corona vi...

Kamilet Vadisi’nden Çamur Akıyor Kamilet Vadisi’nden Çamur...

Artvin'in doğal güzelliklerinden biri olan Kamilet Vadisi'nd...

FOTOĞRAF GALERİSİ
SİNEMA HABERLERİ
VİDEO