Arhavi'nin Boğası Evren TİBUKOĞLU

ARHAVİ’NİN BOĞASI EVREN TİBUKOĞLU

 

 

Bazı kelimeler yan yana geldiğinde bir tuhaflık, bazı kelimeler bir araya geldiğinde ise birbirlerini tamamlayarak, ortaya güzel bir anlam çıkarırlar. Arhavi ve Boks kelimelerini de yan yana getirildiğinde bu düşüncenin doğrultusunda güzel bir anlam ve bir kelime birlikteliği ortaya çıkıyor.Bu kelimelerden Arhavi’yi çıkarıp, Boksun yanına Hopa ya da Fındıklı’yı koyduğunuzda ise tadı tuzu olmayan yabancı bir cümle oluştuğunu görebiliyoruz. Aslında bu kelimeleri bir araya getirmek saniyelerle yapılacak bir eylem ama pratiğe döktüğünüzde bu iki kelimenin anlam taşıması ve insanlarda bir kıvılcım yaratabilmesi için uzun yıllar gerektiğini görebiliyoruz. Yıllarca sporseverlerin belleklerinde yer eden Arhavi Boksunun bugün hiç konuşulmaması, ancak yetiştirdiği sporcularla dolaylı olarak gündeme gelmesi çok ama çok düşündürücüdür. Yılların emeklerinin ve çabalarının yok edilmesi; Baraj suları altında kalacak olan Hasankeyf harabeleriyle aynı akibeti taşıdığını düşünüyorum.

Evren Tibukoğlu Arhavispor alt yapısından yetişmiştir. Bu sporcu bana geldiğinde obez, hantal ve çok tembel bir sporcuydu. Önce miniklerde sonra yıldızlarda Arhavispor adına Türkiye şampiyonu oldu. Dün gece NTV SPOR ekranlarında Başlayan (World Series Of Boxing WSB) Dünya Boks Liginde mücadele eden ve Saadettin Saran’ın sponsorluğunda kurulan İstanbulls Takımında 73 kg.da yer alan; seyrederken gurur duyduğum ve koltuklarımın kabardığı bu sporcuyu bu günkü duruma getirirken verdiğimiz mücadele yıllarımızı aldı. Evren’i önümüzdeki dönemlerde daha müthiş bir konumda görürsek şaşırmayalım. Evren’in en büyük artısı çok zeki bir boksör olmasıdır. Yazımın başlığında kullandığım “Arhavi’nin Boğası “ yakıştırması bugünün değil, yıllar öncesinin bir ön sezisi idi. İlk gördüğümde bugünün ve yarının daha büyük boksörü olacağını sezinlediğim Evren Tibukoğlu; başka bir kulübün ve başka idealistlerin elinde. Evren Tibukoğlu; 2012 Olimpiyatlarına katılacak Boks Milli takımımızın bugün en büyük adaylarından biridir.

Kaçan balığın ne kadar büyük olduğunu görebiliyorsunuz değil mi sevgili okurlar.Balığın büyüklüğü şu an itibariyle böyle, ama yarınlarda beklide tartamayacağız. Sabır göstermenin ve sabrın pek çok imkansızı başardığını hepimizin yaşadığı hayat kesitinde görebiliyoruz. Önemli olan bunları görebilmek ve bunlardan ders alabilmektir.

Bu yorumu yaptıktan sonra dün geceki müsabakaya gelirsek;

Çok güçlü bir rakiple karşılaşan Evren; 3-2 kaybetmesi gereken maçı maalesef hakemlerin

Yanlı tutumlarıyla 5-0 kaybetti. Önce 5-0 i izah edelim. Bu sonuç Evren’in açık farkla yenildiğini göstermiyor. Az farkla da olsa hakemlerin aynı boksörde karar kılmasıdır. Tabii ki müsabakanın galibi Apti Ustarhanov. Ancak; Evren’ i gösterdiği mücadeleden dolayı kutlamak gerekir. Evren hep 1-2 vuruşla kaldı, kombine vuruşlarını yapamadı ve ayrıca kontra vurma özelliğini iyi kullanamadı yada ön plana çıkaramadı. Mükemmel iskivlerine kontra vuruşlarını ekleyebilseydi Rus boksörü yere indirebilirdi. 1,5 aylık süren yetersiz bir antrenmanla gösterdiği bu performans onun ileride çok daha iyi olacağının sinyallerini

vermiştir.

Hafta sonu İstanbul’da yapılacak olan ve benimde izleyeceğim Dünya Ligi

Müsabakasında üzerindeki yorgunluğu atabilirse çok daha iyi bir Evren izleyebileceğimizi

söyleyebilirim.

Sporsever Arhavi halkına sevgi ve selamlarımı sunuyor, bol sporlu günler diliyorum.

 

Hamdi Yıldırım

Milli Takım Antrenörü-Arhavi sitesi Köşe Yazarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 # evren tibukoğlu 2010-11-25 14:23
Sevgili hocam,çok güzel bir yazı yazmışsınız ellerinizden öperim. . . .
Cevap | Alıntı | Alıntı
0 # şemsettin kıllıbacak 2011-01-13 00:15
çok güzel yazmışsınız .
Cevap | Alıntı | Alıntı
0 # şemsettin kıllıbacak 2011-01-13 00:16
:) çok güzel yazmışsın hamdi bey gerçekten müthiş :)
Cevap | Alıntı | Alıntı

 

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (3)Add Comment
0
Sn:Hamdi Yıldırım Bey e atfen
yazar Nejla önçırak, Ocak 17, 2016
Size geldiğinde obez,tembel olan sporcunun başarısında katkınız olması ve bununla gurur duymanız yadsınamaz!Ancak "adın8n önünde Fındıklı ya da Hopa yazsaydı tatsız tuzsuz olurdu "şeklindeki talihsiz ifadenizden dolayı bir Fındıklılı olarak size kınıyor bu ifadeden dolayı sizin,size yaptigi yorumdan dolayi aslen FINDIKLIlı olan Evren Tibukoglunu "çok haklısinz ne güzel yazmıssinz "ifadesinden dolayı tüm Fındıklı halkına bir özür borcunuz olduğunu belirtmek istiyorum.Sporcu daha mütevazi,antrenör ise daha profesyönel olmalı kanımca....Bu nasıl ayrımcılık ve ne kücük hesap !
0
Empati yapılmadan yazılmış kırıcı bir yazı...
yazar Suat ÖZYAMAN, Ocak 17, 2016
Arhavi' nin damadı bir Fındıklı' lı olarak "Bazı kelimeler yan yana geldiğinde bir tuhaflık, bazı kelimeler bir araya geldiğinde ise birbirlerini tamamlayarak, ortaya güzel bir anlam çıkarırlar. Arhavi ve Boks kelimelerini de yan yana getirildiğinde bu düşüncenin doğrultusunda güzel bir anlam ve bir kelime birlikteliği ortaya çıkıyor.Bu kelimelerden Arhavi’yi çıkarıp, Boksun yanına Hopa ya da Fındıklı’yı koyduğunuzda ise tadı tuzu olmayan yabancı bir cümle oluştuğunu görebiliyoruz. " gibi ayrıştırıcı bir cümleden dolayı sizi protesto ediyorum. Böyle ayrıştırıcı ve aşağılayıcı bir cümleye Fındıklı' lı olan Evren TİBUKOĞLU' nun yapmış olduğu "0 # evren tibukoğlu 2010-11-25 14:23 Sevgili hocam,çok güzel bir yazı yazmışsınız ellerinizden öperim. . . ." yorumu da ayrı bir ironi. Bu iafadelere ne gerek vardı çok merak ettim doğrusu. Arhavi' nin boks konusundaki konumunu bilenler zaten biliyor böyle bir yazıya hiç mi hiç gerek yoktu. Fındıklı' da da Voleybol ve masa tenisi üst seviyelerde yer bulmuşur kendisine. Bizde çıkıp Arhavi ile voleybol ya da Arhavi ile masa tenisi yan yana geldiğinde tadı tuzu olmayan yabancı bir cümle oluşur desek hoşunuza gider mi ? Yazı yazarken biraz empati yapmanızı tavsiye ederim. Guri kayiten.
0
Hamdi Yıldırım Bey e atfen
yazar maqarıos sağırişhi, Ocak 21, 2016
siz bırakın sporcu yetıstırmeyı ben ahıra at bıle baglatmam bır arhaveli olarak bi özür dilersiniz umarım Evren Tibukoglunu juma bırak sen boksu falan cay topla kıvı yetıstır yazık bu nasıl kafa bu nasıl bır fasıstlık

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy