Vur Deyince Öldürüyoruz Değil mi ?

Dünya ikincisi olan basketbolcularımızla gurur duyduk, iftihar ettik. Milletçe sevindik. Ancak hiç bir şeyde ayarımız olmadığı gibi bu şampiyonaya da aşırı ilgi damgasını vurdu. Günlerden beri televizyonlarda basketbolun reklamları yayınlandı. Gazeteler sayfalar dolusu tanıtımlar yaptılar. Düşünüyorum bu reklamlar hangi parayla yapılır. Neden sadece futbol ve basketbol için. Tabiî ki Dünya Şampiyonası Ülkemizde organize ediliyor prestijimiz için bu şampiyonanın en iyi şekilde tanıtımı yapılmalıdır ve doğrusu da budur. Tüm dünya ülkeleri de böyle yapıyor. Ancak onlar bunu yaparken sporlar arasında ayırım yapmıyorlar, Objektif bir bakış açıları var ama bir tarafa dünyaları verip; diğer sporlara sadaka vermiyorlar.

Dikkatinizi çekti mi ? Basketbol maçında kamera sürekli kimleri gösteriyordu.” hep ünlüleri”. Bir sürü ünlü kişi, kameralar bir onu, bir diğerini gösteriyor. Bir rüzgar yaratıldı ve Basketbol Milli Takımımız Dünya ikincisi oldu. Bu seyirci ve onların desteği olmasa olurmuydu, geçtiğimiz yıllarda bunun örneğini gördük.

Futbol takımını oraya getirdiler ve binlerce insana alkışlattılar, güzelde yaptılar. Övgüler iltifatlar yağdırdılar ama aynı tarihlerde Grokoromende Dünya şampiyonu olan güreşcimiz Selçuk ÇEBİ' nin esamesi bile okunmadı. Futbol takımını oraya getiren zihniyet Dünya Şampiyonumuzu neden aklının ucundan bile geçirmedi. Salona getirip neden seyirciye alkışlattırmadı ve onore etmedi. Birde ayrıntısı var, Selçuk ÇEBİ iki yıldır üst üste Dünya şampiyonu oluyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Demir yumruklu boksörümüz Gülsüm Tatar 2.kez Dünya şampiyonu oldu ve Türkün gücünü dünyaya gösterdi.

 

Yine Halterde Nurcan Taylan Olimpiyat Şampiyonluğundan sonra Dünya Şampiyonu oldu. Bakalım onlara da aynı ayrıcalığı tanıyacaklarmı?

 

Devletimizin kanunlarla belirlediği bir Spor Ödül Yönetmeliği var. Dünya şampiyonalarında ikinci olan kulüplerin sporcularına 400 Cumhuriyet altını veriliyor. Bu ödülü az bulunuyor ve ek olarak devlet bütçesinden karşılanmak üzere 28.500.000 Dolar daha (yanlış okumadınız yaklaşık 40 milyon tl.) ek ödülü hemen ertesi gün sporculara çek olarak veriyor. Bu paralar nereden veriliyor? bizlerden kesilen vergilerden. Bu keyfi uygulama neden ? Daha önce dünya şampiyonu olmuş sporcularımızın suçu, ülkemizin bayrağını tüm ülkelerinin bayrağının üstüne çıkarmakmıdır?

 

Başbakanımız Futbolcuları, basketbolcularımızı kameraların önünde arayıp konuşuyor.

Özel ilgi ve alaka gösteriyor ama bu uygulama diğer sporcularımıza neden yapılmıyor?

Futbol Milli Takım sporcularının binlerce seyircilerin önündeki şımarıklıklarını izlediniz mi? Hidayet Türkoğlu’nun ağzında olması gereken dişliğini, sürekli dudaklarından aşağıya sarkıtarak yaptığı şov, ben ayrıyım, ben ayrıcalıklıyım şımarıklığıdır.

 

Aynı sporcu; Final müsabakasından bir gün önce Başbakanımıza özel ödül beklediğini yine şımarıklık ölçüsünde ifade etmişti. “ yan cebimize koyun” misali.

Normal Amerika’da Milyonlarca dolara imza atan Hidayet Türkoğlunu 400 cumhuriyet altını keser mi?

 

Milli ruh ve vatan sevgisinin artık nasıl kapitalizme yenik düştüğünü, nasıl ayaklar altında ezildiğini gözlerimizle görüyoruz. Bizlerde Milli forma ile mücadele ettik. O dönemde Bir küçük hediye almak bile yasaktı. Bu vatan için canını feda eden askerlerimiz, güvenlik görevlilerimizin yürekleri sızlamıyor mu? Milli forma ile oynamak pazarlık konusu haline gelmiş. Çok yazık…

Nereden, nereye..!!

Bu Ek ödülün ne kadar yanlış ve eşitlik gibi temel ilkelere ters olduğu pek çok vatandaşımızı vicdanen rahatsız etmiş ve bu ödülün iptal edilmesi için davalar açılmıştır.

Bu ödülün toplumsal vicdanda da ciddi sorgulama ve tartışmalara sebep olduğu savunulmaya başlanmıştır. İlgili kanunun “örtülü ödenek” kapsamına giren harcamaların sporcuları kapsamadığı bilinmektedir.

Öyle Federasyonlar var ki parasızlıktan faaliyetlerini bile iptal etmek zorunda kalıyorlar.

 

Ya da, yetersiz ortamlarda ve yetersiz imkanlarla hazırlık yapmak zorunda kalıyor.

2012 Olimpiyatları hedefindeki tüm federasyonlarımız için her kampın ayrı bir değeri ve hayati önemi vardır. O zaman bu ayrıcalık neden yapılıyor. Basketbol milli takım Sporcularına,antrenörlerine 1,5 milyon dolar + 400 cumhuriyet altını + 400 milyarlık daire; diğer Milli takım antrenörlerine sadaka…

 

İşte ! Olimpiyatları düzenlemeye aday olan ülkemizin çifte standardı. Bu ayırım neden? Tekrar belirtmek istiyorum, Basketbol Takımızla beraber sevindik ve avuçlarımız patlarcasına alkışladık, gurur duyduk, iftihar ettik. Ancak: O zaman Olimpiyatları düzenlemek için çok istekli olan ülkemiz her spora aynı ilgi ve alakayı göstermelidir. Devletimiz aynı ayrıcalığı tüm olimpik sporlarımıza göstermelidir. Olimpiyat düzenlemişsiniz ama başarınız yoksa bir anlamı ve kıymeti yoktur. Bunun için farklı tutumların ortadan kalkması gereklidir.

 

Diğer ülkeler 2012 Olimpiyatlarının startını; 2008 Olimpiyatlarının hemen ardından vermişken, sonra bizler Olimpiyatlarda neden daha fazla madalya alamıyoruz diye dizlerimizi dövmeyelim.

 

 

 

 

 

+3 # Zaimm 2010-09-21 13:02
bravvoo hamdi hoca burdan qtmesydn bizde bi sporcu olcaktk ama qittn
Cevap | Alıntı | Alıntı
0 # Ali İmdat ÖZÇAKMAK 2010-09-23 12:21
Hamdi, sen hep doğruları savunduğun için olman gereken yerlerde bir türlü olamadın, veya geç bela tırnaklarınla kazıyarak geldin. Yağcılık eğitimin olmadığı için uzun süre zirvede tutunamadın, kaydın. Şimdi çok önemli bir yerde olduğunu biliyorum. Geçmişten ders alarak bunun keyfini çıkar.
Arhaviden seni uzaklaştıranlar ın anlayışı ile, yazında şikayette bulunduğun konunun içeriği aynı. Sen, sporcu kişiliğinle; Arhavi'nin bağrından çıkardığı 46 adet profesörlerden, ulusal alanda söz sahibi olmuş holding sahibi 5 adet iş adamından ilçemizi dünyaya daha iyi tanıttın. Arhavi'den aldığının 100 katını Arhavi'ye geri verdin. Verdin de ne oldu? Kim değerini bildiki; yeri geldiğinde mefaatlerine zarar verebileceğin endişesiyle siyasi güç mestevlileri gözlerini kırpmadan seni kapının önüne koymadılarmı? Sanki ayıpmış gibi "O aslında Arhavili değil, Bayburtlu'ydu" demediler mi? Arhavi'nin itibarı için senin yaptıklarına ahte vefada bulundular mı? Bunca yıl uğruna yumruk yediğin Arhavispor için geriye baktığında kaç dostunun gerçek varlığına şahit oldun? Dün takıma girebilmek için sana kur yapanların sayısı belli değildi. Ancak, bu gün siyasetin rüzgarıyla bir yerlere gelmiş ve büyük adam olduğuna inanan kaç eski boksörün seni zor gününde aradı. Sen yetkililerden tüm spor branşlarına eşit oranda yaklaşımı istiyorsun, adaletin ancak bu şekilde sağlanabileceği ni savunuyorsun. Adalet hayatın neresinde var ki, burada arıyorsun? Ben gözlemlerim gereği bunca olanlardan sonra vardığım yargı ile şunu söylemek istiyorum: Gün seninken alkışlardan sarhoş olmayacaksın, iltifatlarla şımarmak yerine nemalanacaksın. Bunları yaparken de dostunu düşmanını iyi ayıklayacaksın. Zamanın geçip, çaptan düştüğünde kendine acımayı bırakıp hakikatle yetineceksin. İşte hayatı cem yaptığımda vardığım sonuç: Var sa gerçek dostun ona sermaye diye sarılacaksın.
Selamlar sevgiler. Ali İmdat ÖZÇAKMAK - ARHAVİ
Cevap | Alıntı | Alıntı
0 # Hasan ÇİÇEK 2010-09-29 20:10
Hamdi Bey,ağzına,kale mine sağlık.Bu tutum düzelmeyecek bizlerde biliyoruz senin gibi..Ancak, bu serzeniş belki bazı vicdanları sızlatır...
Selam ve saygılarımla.
Cevap | Alıntı | Alıntı
+2 # Özgür Kuru 2010-09-30 16:58
Basketbol'un ve Futbol'un bu kadar şişirilmesinde ki en önemli sebep ülke reklamı.

Bu sadece ülkemiz için geçerli değil, dünya üzerinde de aynı şey az çok var.

Bugün sınırlar üstü olan internet platformunda bile yabancı kaynaklarda basketbol ve futboldan bahsedildiği kadar diğer sporlardan bahsedilmez.

Hatta aynı şeyi FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Şampiyonası için bile yaptı, Ülkemizdeki şampiyona boyunca dakika dakika sosyal medyada varlığını gösteren FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Şampiyonası için aynı ilgiyi göstermedi.
Cevap | Alıntı | Alıntı
0 # Ahmet Aydınlıoğlu 2010-10-29 21:49
Arhavide yetişen, hemşehrim olmasından gurur duyduğum güzel ve güzel ahlaklı insanlardan birisin. Ali İmdat maalesef doğru söylüyor. Keşke kalmana sebep olabilse idik. Keşke ahlak ile sporu yoğurup yavrularımızı örnek insan olarak yetiştirmeye devam edebilse idin. Allah tuttuğunu altın etsin...

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: