Hayallerinizi Ertelemeyin...


Hamdi YILDIRIM - ArhaviSpor Milli Boksörü - Boks Antrenörü ve ArhaviSitesi Yayın Grubu Köşe Yazarı

18.05.2010 Tarihli Köşe Yazısı ***************

HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN

Yukarıdaki ve aşağıdaki nostaljik resimdeki kişilere bakınız. Hiç yabancı futbolcu var mı? Bu ve öncesi Arhavispor kadroları hep Arhavili sporculardan kurulurdu. O zaman maddi değil, manevi değerler öncelikliydi. Kadrodakiler Arhavi formasının asaletini ve değerini bilen insanlardı. 4.500 nüfuslu Arhavi maçlarını en az 500 seyirciye oynardı. Takımı birbirine tutkun arkadaşlar teşkil ederdi. Takım ruhu olmadan başarı olur mu? Seyirci olmadan başarı olur mu? Seyircisiz yapılan sporun bir heyecanı ya da albenisi olur mu? Sormak lazım şimdiki takımda kaç tane Arhavili futbolcu var. Seyirci kimin için stada gidecek ve coşku içerisinde maç seyredecek. Arhavi son yıllarda göç alsa da kozmopolit bir yerleşim değildir. Yine de bu kadar zor geçim şartlarında onları stada götürecek nedenler olmalıdır. O da Arhavispor sevgisinin yanında gönül bağı olan kişilerin takım içerisinde yer almasıdır ki, bu insanlarda çocuklarını ya da tanıdıklarını seyretmek ve desteklemek için stadı doldursun.

Hedefsizlik başarı için önemli bir handikaptır. Hedefi belirlemek ancak gereğini de yapmamak handikapla eşdeğerdir. Rotasız geminin hangi limana uğrayacağı belli değildir.

Arhavispor kulübü yaklaşık 15-20 yıldır aynı yönetim tarafından idare edilmektedir. Bu kadar uzun zaman içerisinde çok önemli başarılar elde edilmesi gerekirdi ancak, kulüp yıllarca küçük hedeflerle yönetilip, çok değerli zamanı boşa harcanarak bu gerçekleştirilemedi ve 3.lig hasreti bir türlü dinmedi.

Sporda başarının büyük bir uğraş ve zaman gerektirdiğini hepimiz biliriz. Bu uğraş son derece meşakkat ve fedakarlık, plan ve program gerektirir. En önemli spor organizasyonu olan olimpiyatların hazırlığı 2-3 olimpiyat öncesinden başlar. Buda en az 10 yıl demektir. Takım sporlarında da bu böyledir. Birbirini takip eden planlı çalışmalar ve sınırsız bir sabır lazımdır. Bu organizasyon ve çalışmaları iyi yapabilenler başarıyı yakalarlar.

Karadeniz sahilinde 3.lige çıkamayan birkaç ilçe kaldı, bunlardan biri de maalesef Arhavi’dir. Bunu başaran Komşularımız Çayeli’li, Ardeşen’li, Hopa’lı gençler futbolu biliyorlar da çeşitli branşlarda yeteneklerini Türkiye’ye ve Avrupa’ya ispat eden Arhavili gençler bilmiyor mu? Bir kaya parçasının; kötü bir heykeltraşın elinde basit, iyi bir heykeltraşın elinde ise mükemmel bir eser haline gelebildiğini hepimiz biliyoruz. Arhavi’nin yetenek fışkıran gençlerinin hak ettikleri yerlere bir türlü gelememesinin nedeni ortadadır. Para derseniz var, spor sevgisi derseniz Arhavi halkında ganimet. O halde tek şey kalıyor o da Arhavisporun iyi yönetilmediğidir. Yıllardır kendilerine hedef olarak 3-4 takımlı Artvin ligi şampiyonluğunu seçen, futbolun dışındaki sporları spordan saymayan mevcut Başkan ve Yönetimin büyük hedeflere koşması da hayaldir. Büyük başarılar için yeni bir misyon gereklidir. Mevcut yönetimin tesisleşme gibi yaptığı iyi işler var. Ancak, yinede şapkasını önüne koyarak bir öz eleştiri yapması ve başarı getirecek çalışmalarda bulunması ya da milletin malı olan kulübün anahtarını bu görevi daha güzel yapacak ve herkes tarafından sevilen bir başkana-yönetime teslim etmelidir. Geçen her dakikanın Arhavi “sporu” için önemli bir kayıp olduğunu da düşünüyorum.

Anlatmak istediklerim gayet açık ve nettir. Bu yazımdan farklı anlamlar çıkarılmamasını dilerim. Arhavispor ona hizmet veren herkesindir. Mevcut durum “Arhavi en iyisine layıktır “ diye düşünen Arhavili sporseverleri üzmektedir. Geçmişte sporcu ağabeylerimiz ve arkadaşlarımız tarafından Arhavi “sporu” adına çok önemli işler yapılmıştır. Değişim adına artık bu başarıların üzerine çıkılmasının zamanı gelmiştir ve geçmektedir.

Her konuda olduğu gibi, sporda da başarı içinde değişim gereklidir. Bir balonu değişime uğratmak için ona biraz daha fazla hava üflemek, değişimin devamı içinde üflemeye devam etmek gerektiğini unutmayalım.

Karadeniz’in incisi Arhavi’miz, sporun ya da sporlarında incisi neden olmasın!!!


Ayaktakiler (Soldan Sağa):Ali İmdat ÖZÇAKMAK,Erol Tosun,Fikret HEKİMOĞLU,Erkan ÖZCAN,Galip KURDOĞLU,Saim KÖSEOĞLU,

Ayhan OCAKLI,Namık KÖSEOĞLU,Ali UZUNHASANOĞLU

Oturanlar (Soldan Sağa):Fethi YILDIZCAN, Yaşar TEMEL, Samet ÖZYAZICI, Fikret HEKİMOĞLU, Servet DAŞ,Ruknettin KAMBUR,

Celal MİRASYEDİ, Turgay ( Rasim ) ÇAĞIROĞLU

 

ARHAVİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ FUTBOLCULARI, 1974-75 Sezonunun Fırtına kadrosu
Ayaktakiler (Soldan Sağa): Nuri GÜVEN, Ali İmdat ÖZÇAKMAK, Galip KURDOĞLU, Celal MİRASYEDİ, Mehmet BİNGÖL, Adnan ÇAVUŞOĞLU,
Hüseyin KARABAL, Ufuk BATUM, Hamdi ONAT ( Öğretmen + Antrenör )
Oturanlar (Soldan Sağa): Hayrettin ERKAN, Mete Çetin NUMANOĞLU, Hayri İYİYAZICI, Mustafa ÖNCEL, Nail KUTLUGÜN,
Nizamettin ÖZÇAKMAK ( Öğretmen İdareci),
1980 Yılı ARHAVİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ Futbol Takımı
Ayaktakiler (Soldan Sağa): Hayrettin HOROZAL , İrfan ÖZYAZICI , Hüseyin ATAMAN , Erol TOSUN, Hasan ÖZKARA ,
Turgay Rasim ÇAĞIROĞLU , Yavuz ZAİM ,Ayhan OCAKLI , Nevzat ONAY, Recep GÜZEL
Oturanlar (Soldan Sağa): Eren AKGÜMÜŞ, Namık KÖSEOĞLU, Celal MÜHÜRCÜ, SAMİ KOBAL, Şahin KARADENİZ,
Hayrettin ERKAN, Mustafa ÖNCEL
*********************************************************************

Hamdi YILDIRIM

ArhaviSpor Milli Boksörü - Boks Antrenörü ve ArhaviSitesi Yayın Grubu Köşe Yazarı

18.05.2010 Tarihli Köşe Yazısı

 

 

+2 # ilker özkan 2010-05-18 13:41
Mesela 1980 yılı fotoğrafında Celal Mühürcü ve Sami Kobal var (benzetmedıysem ) ama ısımlerı yok...
Cevap | Alıntı | Alıntı
+2 # Hasan K. 2010-05-18 15:11
Bu ne büyük sevdadır ki 15 yılıdır iktidarı bırakmıyorsunuz bayakalı geçtiniz. Sonunuz benzemesin :)
Cevap | Alıntı | Alıntı
+1 # Ali Kuru 2010-05-18 15:51
Helal olsun sizlere ne takımdı. Kazansada kaybetse memleketimin çocukları. Hepsi dün gibi hatıralarda. Arhavisporu Arhavispor yapan emektarlara minnettarız. Arhavinin çay parasını dışarı çıkaranlarıda ayıplıyoruz.

E şimdi kızmaca yok Bitmez tükenmez sevdanızı biraz ara verin. Çünkü başarı diye bir durum yok. Yine yenildik yine elendik falan filan. Nereye kadar.

Bugünü düşünmeyenler yarının muhasebesini yapsın :)
Cevap | Alıntı | Alıntı
+1 # Yasin 2010-05-18 19:25
Saygı değer Hamdi hocama sonuna kadar katılıyorum ve şu sözlerle ifade etmek istiyorum ki;
Tanrı, insana iki taraf eklemiştir. Birinin üzerine otururuz, biri ile düşünürüz. İşte insanoğlunun başarısı bunlardan hangisini daha fazla kullandığına bağlıdır.
Başarısız kurumlar genellikle idaresi bozuk ve iyi bir lidere sahip olmayan kurumlardır.
Kaybettiğiniz taktirde ne yapacağınızı düşünmeye başladığınız dakika zaten kaybetmişsinizd ir. Başarısızlığa uğramanın iki avantajı olduğunu unutmayın. İlki; eğer yanılmışsanız nelerin işe yaramadığını öğrenirsiniz. İkincisi ise; başarızlık size yeni bir başlangıç için fırsat verir. Başarıya giden yolda önce başarısızlığı sollamalısınız. İnsanlar başarılardan az, başarısızlıklar dan çok şey öğrenirler. Arhavi halkına yılardan beri bir özür borçlusunuz ya sporda aydın geleceği açık sporcular yetiştirirecekl er yada hiç yalandan kendilerini avutup bu yola devam etmesinler, bıraksınlar…
Cevap | Alıntı | Alıntı
+1 # Serdar 2010-05-18 22:00
Yönetim çok yetersiz, yönetimin değişmesini istiyoruz.....
Cevap | Alıntı | Alıntı
+2 # azaim2003 2010-05-19 17:54
umarım birgün arhavisorda hak ettigi yere gelecektir bahsettigin gibi mutlaka geçmişteki hatalardan ders alınacaktır
Cevap | Alıntı | Alıntı
0 # vatanisevenbiri 2010-11-16 23:48
ADEM EFE SAMSUN
AHMET SEZGİN ÖKSÜZ BORÇKA
BURAK TOPALOĞLU HOPA
CEMAL CAN AYAN SAMSUN
EMRAH ÖZYILMAZ BAKIRKÖY
ERCAN AYDIN SAMSUN
FERDİ KOTİL HOPA
GIORGI CHIKVAIDZE TBILISI/GEO
GIORGI ZOIDZE GERMANY/GEO
HASAN BASRİ TOPALOĞLU RİZE
İLHAMİ IŞIK TERME
İSMAİL OKUTUR YALOVA
İZZET ÖZGÜÇ ÖNAL ARTVİN
MEHMET EMİN NİŞANCI ARTVİN
MURAT AKİF KALAFAT IĞDIR
MURAT YELKAVANCI ÇARŞAMBA
MUSTAFA BURAK KARAYAR HOPA
ONUR GÜMÜŞ ARHAVİ
RAŞİT ÜSTÜNAKIN SİVAS
SERCAN BULUT ÜMRANİYE
ŞENER YILMAZ SAMSUN
TANJU AKÇELİK BORÇKA
UĞUR SOFUOĞLU RİZE
YAŞAR KILIÇ SAMSUN
YUNUS EMRE BAKMAZ SAMSUN
2010-2011 SEZONUN KADROSUNU DA BEN VERİYORUM VE HAMDİ HOCAMI DESTEKLİYORUM. KADRO HERŞEYİ ANLATIYOR. FAZLA SÖZE GEREK YOK.

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (1)Add Comment
0
Arhavigençlik
yazar Erhan yazıcı, Ağustos 16, 2015
Hamdi onat mustafa öncel en iyi futbolculardandı ey gidi günler Bizi gençlerbirliğimde temsil etmişti çok değerli isimler

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: