İlk Adım..

HAMDİ YILDIRIM - 07 EYLÜL 2009 TARİHLİ KÖŞE YAZISI


Bir olgu oluşuncaya kadar çeşitli evrelerden geçer. Son durumuna baktığımızda ne kadar güzel olmuş deriz ve hep son hali ile alakalı düşünürüz, yorum yaparız ama ilk olarak gündeme kimin getirdiğini, isim babasının kim olduğunu o kadar önemsemeyiz. Çünkü günü birlik yaşarız. Değerlerimize fazla kıymet vermeyiz. Asıl kahraman olan bu insanları arayıp sormayız.

Bu gün Türkiye’nin hemen her şehrinde hatta ilçelerinde yapılmakta olan festivallerin başlamasına öncülük eden, dünyaca ünlü İstanbul Festivaliyle eş tarihte başlayan ikinci festival olan bu yıl 37.si düzenlenen Arhavi Kültür ve Sanat Festivalinin ne kadar önemli bir etkinlik olduğu bu açıdan bakıldığında ortaya çıkmaktadır, bununla birlikte bu festivalin yapılmasını gündeme getiren ve önayak olan kişinin de ne kadar önemli bir insan olduğu da.

 

Arhavi Festivalinin başlamasından bu güne kadar görev alan bu konuda kendi çapında katkısı olan pek çok insan bugün Arhavi’de yada Arhavi dışında yaşamaktadır. Arhavi Festivalinin zaman, zaman bu insanlarla birlikte kutlanması gerekir diye düşünüyorum. Bugün Türkiye’nin en tanınmış sanatçılarından biri olan değerli kardeşim medarı iftiharımız Cengiz Kurtoğlu’ da yine bu festivallerle gündeme gelen büyük bir değerdir, uzun yıllardır bu festivalin ağır yükünü çekmektedir ve festivalin olmazsa olmazıdır. Onun katkılarıyla Arhavi pek çok ünlü sanatçıyı izleme ve tanıma fırsatını yakalamıştır ve yakalayacaktır. Tabiî ki bunun yanında Arhavi’nin tanıtımına olan inanılmaz katkısı da gözden kaçırılmaması gereken bir unsurdur.

Yine ilk festival ile birlikte gündeme gelen bugün çok farklı çeşitliliğe doğruyol almış olan sosyal etkinlikler Arhavi’nin tanıtımında önemli rol oynamaktadır.

Arhavi Festivalinin kurulduğu ilk yıldan itibaren 2.akşamları yapılan boks müsabakaları Arhavi halkına büyük heyecanlar yaşatmış, başta Fenerbahçe Boks Takımı olmak üzere birçok ünlü takım ve ünlü boksörleri izleme fırsatını yakalamıştır. Bu şekilde birçok Arhavili boksör Türkiye’nin gündemine oturmuş, Milli Formayı giyme onuruna erişerek, Arhavi’nin tanıtımına büyük katkılar sağlamışlardır.

Bütün bunların hepsi ve daha çoğu bir “ ilk Adım” la başlamıştır. Bu ilk adımda;K.Atatürk’ün “ Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektirSözünün tarif ettiği; 1972-1976 yılları arasında Arhavi Kaymakamlığı görevini yürüten Saygıdeğer büyüğümüz sayın Erol Ertuğrul tarafından atılmıştır.

Arhavi Festivalinin bugünkü geldiği konum çok önemlidir. Ancak ondanda önemlisi bu festivallere emek veren insanların unutulmaması ve onurlandırılmasıdır.

 

Bu konuda çok duyarlı hareket eden ve sn.Erol Ertuğrul ile ailesinin festivale katılmasını sağlayan Belediye Başkanımız sn. Coşkun Hekimoğlu; Kütüphane müdürümüz sn. Aliimdat Özçakmak’ın da yorumladığı gibi bu yılki festivalin en isabetli olayını gerçekleştirmiştir. Kendisini kalpten kutlamak gerekir.

 

Benim açımdan ise; görevi sırasında bana ve aileme, sporcu arkadaşlarıma her türlü yakınlığı gösteren destek veren, uzun zamandır ulaşmak istediğim değerli büyüğüm ağabeyim, sn. Erol Ertuğrul’a, saygıdeğer eşi Şenay Ertuğrul’a ve Boks Takımımızın maskotu olan sürekli kollarımızda ve omuzlarımızda taşıdığımız (cici kız) sevgili Funda’ya yıllar sonra telefonla da olsa ulaşmak; bu değerli ailenin Arhavi’de olmasından son derece memnun olan birçok insan gibi beni de ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Bir anket yapılsa ve bu yılın en mutlu insanları kimlerdir diye sorulsa;

Bunun Ertuğrul ailesi olduğunu söyleyebilirim. Çünkü onlar çok sevdikleri Arhavi Halkıyla birlikte olmak ve hasret gidermek fırsatını bulmuşlar, hatırlanmışlar ve kendi ürettikleri, hak ettikleri sevgiyle de taltif edilmişlerdir.

 


 

 

 

Yorumlar (3)
RSS comments

1. 16-09-2009 11:48
rcf polonya
hamdim can kardeşim.seni anlatmak yazı işi değil temelinden yaşamak.ben o yaşamı tattım allah her kuluna o günlerdeki dostluğu yaşatsın .BENİM İÇİN HİÇ DEĞİŞMEDİN .BAZENDE KIZ NİYE ARAMIYOR DİYE , HEPİMİZ HAKLIYIZ.
Guest

2. 07-09-2009 11:02
Sevgili Hamdi Yıldırım'ın Yazısı Üzerin
İlk kez , 1973 yılında gerçekleştirdiğimiz Arhavi Festivali , İlk yapıldığında da , üç gün üç gece süren etkinliklerle donanmıştı . 2. Gece , boks karşılaşmalarına ayrılırdı hep . O yıllarda Arhavi de , çok iyi bir boks takımı vardı . Bu takım , Türk Ulusal Boks Takımına , boksör vermişti . 63.5 kilo da Hamdi Yıldırım , Ulusal Boks takımına girmek başarısını göstermişti . Türkiyeyi , Avurapa da temsil etmiş , hepimizin gururu olmuştu . Şimdi , Samsun da boks antrönörü olarak görev yapmakta olan Hamdi Yıldırım , Arhavi de , boks yaptığı yirmili yaşlarında da , şimdi olduğu gibi , ölçülü , olgun, sevgi dolu , sportmen bir delikanlıydı .Yalnızca , Arhavi halkını değil , tüm Ulusumuzu heyecanlandırır , onurlandırırdı . Arhavililer de haklı olarak , onunla özel bir gurur duyarlardı . Onu tanıdığım 1973 yılından bu yana , ben de onunla hep gurur duydum . Hamdi Yıldırım , sahip olduğu nitelikleriyle , Büyük Atatürk'ün görmek istediği sporculardan birisidir . Türk sporuna katkılar yapacağı görevinde ona yeni başarılar diliyorum .
Guest
Erol Ertuğrul

3. 07-09-2009 10:47
Sevgili Hamdi Yıldırım'ın Yazısı Üzerin
Sevgili Hamdi Ağabey,
Sizinle yıllar sonra tekrar görüşebilmek bizim içinde büyük mutluluk oldu. Sizi hiç unutmadık, bizim evimizde her zaman sevgiyle anılan biriydiniz, bu güzel yazı için ve o zamanlar küçük bir kız olan ve özellikle sizi çok seven maskotunuzu unutmadığınız için teşekkürler..
Sevgiler..
Guest
Funda Ertuğrul Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: