Bizim Mike Tyson, Selçuk AYDIN..

Hamdi YILDIRIM -Köşe Yazarımız- Milli Boksör-Antrenör

Sporda yetenek seçimi vardır ve Yetenek seçimi Türk sporunun önemli konularından biridir ve yıllarca bu yapılmadığı için Türk sporu Dünyanın gerisinde kalmış, ancak yeni, yeni bu mesafe kapatılmaya çalışılmaktadır

antrenörlerimiz bu konuda daha duyarlı davranmaktadırlar. Bu seçim iyi yapılmadığı için belki de bir başka dalda başarılı olabilecek bir sporcunun yetenekli olmadığı sporda değerlendirilmesi ve buna göz yumulması sonucu bu yetenekli sporcunun kaybolma tehlikesi doğar ve bundan Türk sporu zararlı çıkar. Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz ve arada bir bununla tezata düşülen durumlarda olur. Bazen biz antrenörler de yanılır ve büyük şampiyon olacak gençleri ilk anda göremeyiz.
Amatör boksörlüğünden beri tanıdığım Mini Tyson olarak ta adlandırılan Türk boksunun altın çocuğu Trabzon Akçaabatlı Kıtalararası ve Avrupa profesyonel boks şampiyonu kardeşim Selçuk aydın’ı öncelikle büyük başarısı için tebrik etmek istiyorum. Ayrıca onun bu yere gelmesini sağlayan ve emek veren meslektaşlarımı da kutluyorum.
Selçuk boks yapmak için geldiği salonda antrenörü onun için ilk teşhisi koymuş bu işi yapamaz demiş. Ama zaman her şeyi değiştirmiş o yılmadan çalışmış, antrenörü de buna karşılık vermiş. Amatörde Türkiye ve Avrupa şampiyonu olmuş. Yine en son katıldığı Avrupa şampiyonasında kendisine yapılan haksızlığa tepkisi çok sert olunca amatör sporda verilebilecek en ağır cezayı aldı ve bokstan 5 yıl uzaklaştırıldı. Bu ceza ona profesyonellik yolunu açtı. Bu yolda onu Mini Tyson diğer adıyla Osmanlı Savaşçısı olarak gizemli boks arenasına atmış oldu. Namağlup olarak çıktığı ve Belçikalı rakibiyle oynadığı unvan maçından öncede arayıp başarılar dilediğim Selçuk’u dün arayıp tebrik ettim ve antrenör gözüyle kendisine yaptığı maçı yorumladım. Yine her zamanki gibi mütevazi ve alçak gönüllü tavırlarıyla beni dinleyip bunları değerlendireceğini söyledi. Sporcu büyüdükçe küçülmesini bilmelidir ki değeri artsın saygı görsün, sevilsin ve unutulmasın.
Avrupa şampiyonu olmuş ve bayrağımızı dalgalandırmış sporcu kardeşimizin bu müsabakasının yeterince duyurulmadığını düşünüyorum. Salonun hınca hınç dolmasını bekliyordum. Değerli basınımızın belki ekonomik sebeplerdendir, amatör sporlara fazla yer vermiyorlar sayfalarında. Bu sadece Türkiye’ye mahsus bir durumdur ve Dünyada bu konuda eşi az bulunur bir ülkeyiz. Onların basınında objektiflik vardır, paylaşım vardır. Sporları birbirinden fazla ayırmazlar. Almanya’ da geçtiğimiz ay yapılan Rus Vladimir kliçko’nun ünvan maçını 1.000-10.000 er Euro ödeyerek 50.000 kişi izledi. Amerika’da insanlar boks salonlarına sığmıyorlar. Futbolla yatıp futbolla kalkıyoruz, futbol okumaya zorlanıyoruz. Amatör sporcular bundan zarar görmektedir. Yanlış anlaşılmasın futbol karşıtı değilim ve eski bir kaleciyim. Bugün olimpiyatlarda başarısızsak amatör sporlara gerekli desteğin verilmeyişi, buna seyirci kalan ve aynı paralelde düşünen spor yönetimlerimizdir diye düşünüyorum.
Değerli kardeşim Türk boksunun yeni gururu Selçuk Aydın; “sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanı severim” diyen K.Atatürk’ün çizdiği bu portreye çok uymaktadır. Yine bu çizgiden ayrılmadan boksta yaşayabileceğin en büyük başarılara ulaşmanı temenni ediyorum. Yolun açık olsun, yolun Dünya şampiyonluğu olsun.
Hamdi YILDIRIM
Şampiyon Boks İhtisas
Kulübü Antrenörü
Yorumlar (1)
RSS comments

1. 07-09-2009 00:59
Trabzonun Gururu
''Değerli kardeşim Türk boksunun yeni gururu Selçuk Aydın; “sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanı severim” diyen K.Atatürk’ün çizdiği bu portreye çok uymaktadır. Yine bu çizgiden ayrılmadan boksta yaşayabileceğin en büyük başarılara ulaşmanı temenni ediyorum. Yolun açık olsun, yolun Dünya şampiyonluğu olsun.''

Aynı güzel duyguları paylaşıyor,başarılarından dolayı kutluyorum
Trabzon seninle gurur duyuyor kardeşim...Helal olsun sana.
Registered
uzunhasanoglu

 

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: