Hamdi YILDIRIM Kimdir ?


HAMDİ YILDIRIM KİMDİR?

10.01.1953 Yılında Arhavi’ de dünyaya geldi. İlkokulu Arhavi eski adıyla Atatürk Ortaokulunda, Ortaokulu yine Arhavi’de ve Lise tahsilini Erzurum’ da bitirdi.

 

Erzurum’ daki tahsili sırasında; atletizm, Güreş, Voleybol, Basketbol, Futbol ve Boks sporları ile ilgilendi. Erzurumspor Genç takımında kaleci iken Okullar Boks Müsabalarındaki başarısından sonra boks sporuna yöneldi. Önce Erzurum Birincisi, Daha Sonrada Gruplarda ikinci oldu. Yine Erzurum’da Büyükler Doğu Anadolu Grup birincisi oldu. Tahsilini tamamladıktan sonra döndüğü Arhavi’de Boks sporunu başlattı.

Sırasıyla 1972 yılında Karadeniz birincisi oldu. İstanbul’daki Büyükler Türkiye şampiyonasında gençler kategorisinde olmasına rağmen, Balkan Şampiyonu Hamdi Yiğit’i yendi. Sakat olarak çıktığı finalde ise Mehmet Çakal’a puanla yenilerek Büyükler Türkiye ikincisi olarak ana gazetelere manşet oldu.1973 Yılında Karadeniz Grup Şampiyonu ve Gençler Türkiye üçüncüsü oldu. 1974 yılında Grup Birincisi ve Gençler Türkiye ikincisi, 1975 Yılında Ankara’da 63,5 kg.da Büyükler Türkiye şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. Bu müsabaka o tarihlerde tek televizyon olan TRT televizyonu tarafından canlı yayınlanarak Arhavi ve Arhavisporun tüm Türkiye tarafından izlenmesini sağladı. Aynı yıl katıldığı uluslar arası RCD kupasını kazanarak Arhavi’ yi ve Arhavisporu basında manşetlere taşıdı. 1975 yılında Ankara’da Şeref Kupası birincisi oldu. Aynı yıl Büyükler Avrupa Şampiyonasına katıldı. 1975 yılında yayımlanan Hayat spor dergisi tarafından en başarılı sporcu olarak gösterildi. 1976 yılında 67 kg.da Büyükler Türkiye üçüncüsü oldu. Vatani görevini yaptığı sırada Milli Takım Balkan Şampiyonası Seçmelerini kazanmasına rağmen geçirdiği sakatlık yüzünden boksa devam edemedi ve bırakmak zorunda kaldı.

Antrenör sporcu olarak Arhavisporun başında kaldığı sürede Arhavi’de yapılan hiçbir

müsabakayı kaybetmedi, Arhavispor da Türkiye’nin ünlü kulüpleri karşısında yenilmezliğini korudu ve Türk Boksunun konuşulan ismi oldu.

1986 yılında başladığı antrenörlüğünde sırasıyla Samsun Maliyespor, Samsun PTT spor takımlarını çalıştırdı. 2004 yılında tekrar döndüğü Arhavisporda 2,5 yıl görevde kaldı. 1 Avrupa Üçüncülüğü, 3 Türkiye şampiyonluğu, 2 Türkiye ikinciliği ve 1 üçüncülük kazandı.

2006 Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında 60 il takımı arasında Arhavispor en başarılı takım oldu. 2007-2010 yıllarında Samsun Şampiyon Boks İhtisası çalıştırmaya başladı. Bu sürede 2 Avrupa ikinciliği, 1 avrupa üçüncülüğü ,13 Türkiye Şampiyonluğu, 2 uluslar arası Turnuva şampiyonluğu kazandı.

Halen Samsun Olimpia Boks İhtisas Takımını çalıştırmaktadır.


 


 

ARHAVİ SENİNLE GURUR DUYUYOR...

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: