Spor , En Büyük Zenginlik..

Pazar, 18 Ocak 2009


Hamdi YILDIRIM
Milli Boksör-Milli Boks Antrenörü -ArhaviSitesi Köşe Yazarı

Bu kavram insanlar için yemek, içmek kadar ihtiyaçtır. Beden ve ruh terbiyesi için çok önem taşıyan bir unsurdur spor Her türlü tehlikenin kol gezdiği çağımız ortamında bir sigorta niteliğindedir. Çocuklarımızı caydırıcı özelliğiyle kötü alışkanlıklardan uzak tutar. Bu alışkanlıklarında çocuk yaşlarda başladığı hepimizce malumdur. Burada velilerimize düşen görev çocuklarını yapabileceğine inandıkları herhangi bir spor dalına yönlendirmek.

 

Kişinin karakteri yaşadığı olaylarla , tecrübelerle oluşur. Düzenli olmak kaydıyla hal ve hareketleri, düşünceleri,iyi yada kötü alışkanlıklar karakteri belirler. Bu noktada sporun önemi ortaya çıkar. Sporcuya verilen telkinler, öğütler ile doğru yolda yürümesi sağlanır. Günlük program yapmak ve bunu uygulamaya koymak, sporcuyu düzenli, intizamlı hale getirir, maç kazandıkça da kendine güven, her zorluğun altından kalkma arzusu yerleşir.

 

Sporcu spor yaparken ve sporu bıraktıktan sonra kazandığı bu değerlerle toplum içerisinde sağlam bir yer edinir.

Düzenli spor, sağlıklı bir beden demektir. Bunun maddi değeri ölçülemez. Sporcuların ölümcül hastalıklara daha az yakalanmaları , sporla güçlenen bağışıklık sisteminin koruyucu faktörü ile olur. Sporla alınan bol oksijen vücudun sağlıklı olmasına yardımcı olur, unutkanlığı azaltır. Ayrıca, sabah erken saatlerde yapılan spor gün boyunca stresi azaltır, sağlıklı düşünebilmeyi sağlar.

Yapılan araştırmalar başarılı idarecilerin istisnalar dışında spor kökenli kişilerin arasından çıktığını göstermektedir. Bunun nedeni sporla kazandığı güzel karakterdir.

Herkese bol sporlu günler dilerim. 19 Ocak 2009

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber: