Radyo Terapi Nedir?

DR.Çiğdem ŞİVİLOĞLU
Patoloji Uzmanı - ArhaviSitesi Köşe Yazarı

Radyoterapi, kanserli hastaların tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Basitçe ifade edersek, radyoterapi tümörlere tedavi amacıyla yüksek enerjili ışın uygulamasıdır. Radyoterapi yalnızca kötü huylu tümörlere değil bazen iyi huylu tümörlere de uygulanabilir. Radyoterapi, kanserli hücrelerin büyümesini, üremesini engeller ve normal dokulara yayılmasını önler. Çoğu durumda, tümör tam olarak yok edilebilmektedir.

Radyoterapi bazen, ilaç tedavisi (kemoterapi) ile birlikte de kullanılabilir. Radyoterapi bazı hastalarda cerrahi müdahale öncesi tümörü küçültmek amacıyla, bazı hastalarda ise cerrahiden sonra kalan kanser hücrelerini çoğalmadan yok etmek için kullanılır.

 

Radyasyon tedavisi, Co-60 ya da Lineer Akseleratör gibi cihazlar aracılığıyla vücudun dışından (harici radyoterapi) veya vücut boşlukları ya da doku içine radyoaktif maddelerin yerleştirilmesi yoluyla içerden (dahili radyoterapi) gerçekleştirilir.

 

Tedavilerin şekli hastanın yaşı, genel sağlık durumu, teşhis edilen kanserin türü, evresi, yerleşim yeri gibi birçok önemli faktöre bağlıdır. Bu tedavi kararları, birçok farklı tıp branşından uzman hekimlerin hastayı en başından beri birlikte görüp değerlendirmeleri sonucu alınır ve her hasta ayrı değerlendirilir. Bu nedenle aynı tip kanser hastası bile olsalar, her hastanın tedavisi kendi şartlarında planlanır.

 

Harici radyoterapi sizi radyoaktif yapmaz. Tedaviniz süresince ve sonrasında diğer insanlarla (çocuklar dahil) aynı ortamda birlikte olmanızda çevrenizdekiler açışından hiçbir sakınca yoktur. Evde kullandığınız hiçbir eşyanızı ayırmanıza kesinlikle gerek yoktur. Radyasyon, asla bulaşıcı bir özellik taşımaz.

 

Internal (Dahili) Radyoterapi:

Kanserli hücrelerin bulunduğu yere doğrudan ışın verebilmek için, vücudun içine küçük bir radyoaktif malzemenin (implant) yerleştirilmesidir.

 

Eksternal (Harici) Radyoterapi:

Radyoterapinin en sık kullanılan şeklidir. Yüksek enerjili ışınlar tümör ve çevresindeki dokulara doğrudan gönderilir. Co-60 ya da Lineer Akseleratör gibi cihazlar ile yapılır.

Eksternal radyoterapi ilgili olarak şu önemli bilgiler unutulmamalıdır:

-Radyoterapi ağrı vermeyen bir işlemdir ancak her bir seans süresince tamamen hareketsiz durmalısınız

-Çevrenizdeki insanlara ışın yaymazsınız, bu konuda kaygılanmayın

. -Tedavi süresince normal hayatınızı sürdürmenizi öneriyoruz-

Başa ya da omuz bölgesine radyasyon uygulanmadıkça çoğu hastada saç kaybı görülmemektedir.

 

RADYOTERAPİNİN HEDEFLERİ

Karşılaşılan hastalığın durumuna göre radyoterapiyi, amaçlanan hedefe göre genel olarak iki gruba ayırmak mümkündür:

Küratif (İyileştirici) Radyoterapi :


Hastalık hakkındaki mevcut bilgiler ışığında, hastalığın tamamen yok edilmesinin mümkün olduğu durumlarda uygulanır. Tek başına ya da ameliyat ve/veya kemoterapi ile birlikte verilebilir.

 

Şikayetlere yönelik (Palyatif) Radyoterapi

:
Bu tip tedavide amaç sadece hastalığın belirtilerini hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmaktır. Örneğin, ağrılı bir kemik bölgesine verilen radyoterapi ile ağrı azaltılır. Kanamalı tümörlere uygulanan radyoterapi ile kanama kontrol altına alınır. Bu tip radyoterapi ile verilen doz iyileştirici radyoterapiye oranla daha az, tedavi süresi de daha kısadır.

 

08-06-2008 tarihinde resmi açılışı yapılan Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi kliniğinde CT Simülatör ve Lineer Hızlandırıcı cihazları ile 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi yapılmaktadır.22-07-2009 tarihinden itibaren Fizik Mühendisleri Odasından alınan Kalite Uygunluk Belgesi ve Türkiye Atom Enerji Kurumu’ndan alınan Onay Belgesi ile hasta tedavilerine başlanmıştır. Doğu Karadeniz’de sadece Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi kliniğinde bulunan bu tekniklerle kanser hastalarına daha az yan etki ile radyoterapi uygulanabilmektedir. 23-07-2009 tarihinden itibaren Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi kliniği doktorları, teknik elemanları ve onkoloji hemşiresi ile hizmet vermeye başlamıştır.

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Eski Haberler: