Şeker Hastalığı ve Yaz Ayları...

Şeker hastalığı; pankreastan insülin salgılanmasında yetersizlik ve insülin direnci sonucu artaya çıkan karbonhidrat (şeker), protein, yağ metabolizmasında dengesizliğe neden olan, akut ve kronik komplikasyonlarla seyreden bir sendromdur.

Diyabetik hastada en önemli parametre kan şekerinin düzenlenmesidir. Açlık ve tokluk kan şekerleri ilerde yaşanılacak sağlık problemleri açısından en önemli göstergelerdir. Açlık kan şekerlerinin 90-110 mg/dl, tokluk kan şekerlerinin 140-160 mg/dl arasında olması istenmektedir. Son 3 aylık kan şekeri ortalamasını gösteren HBA1C düzeylerinin < % 6,5 -7 tutulması iyi bir tedavi protokolunun uygunlandıgını gösterir. Diyabetik hastanın kan şekeri regülasyonunu sağlamak için ilk şart diyet ve egzersiz, bunlar yetersiz kalırsa ilaçlar tedaviye ilave edilmektedir.

Yaz ayları bir diyabetlinin düzenini daha rahatça bozabildiği aylardır. Sıcak havalar, yaz meyveleri, tatil yiyecekleri, sıvı-elektrolit dengesizliği, klimalı ortamlarda enfeksiyon riskinin artması, aşırı sıcaklar nedeniyle beslenme problemleri, uyku düzeni bozuklukları gibi etkenler diyabetli bireyin kan şekeri regülasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Diyabetik hastanın yaz aylarında dikkat etmesi gereken durumlar: .

· Güneş altında fazla kalınmamalı, özellikle güneşin dik geldiği saatlerden uzak durulmalıdır. Aşırı miktarda güneşe maruz kalınırsa terleme sonucu su ve elektrolit kaybına neden olunmakta ve kan şekerinin yükselmesine ve kan basıncının düşmesine yol açmaktadır.Bunun yanında diyabete bağlı sinir hasarı olan kişilerde duyu kusuru olduğundan uzun süre güneşlenmeye bağlı yanıklar görülebilir. Bu nedenlerle diyabetik hastalar sabah erken saatlerde ve öğleden sonra güneş ışınlarının eğik geldiği geç saatlerde güneşe çıkmalıdırlar.20-30 dk gibi kısa sürelerle güneşte durulmalıdır.

· Yaz aylarında aşırı terleme nedeni ile sıvı kaybını önleyebilmek için bol miktarda sıvı tüketmeleri önerilmektedir. Sıvı tüketirken meyva suları, kola gibi kan şekeri yükseltecek içeceklerden uzak durulması ve ozellikle su tüketilmesi önerilmektedir.

· Yaz meyvelerinin (çilek, üzüm, incir, kavun, karpuz) glisemik indeksi fazla olup ara öğünde bu meyveleri az miktarda tüketmeleri önerilir. Aksi halde hiperglisemiye neden olurlar. Bunun dışında dondurma ve soğutulmuş tatlı içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

· Öğün atlanmamalıdır. Yaz günlerinde sabah geç kalkılıp kahvaltının geç yapılması ve öğlen öğünün atlanması sonucu sabah hipoglisemisi ve daha sonra hiperglisemiye neden olarak kan şekeri regülasyonu bozulmaktadır. Ayrıca akşam ara öğün saatinde ana öğünün alınması kan şekeri dengesini kötü yönde etkilemektedir.

· Diyabetik ayak riski nedeniyle çıplak ayak dolaşılmamalıdır.

· Yağlı yiyeceklerden uzak durulması, bol sebze içeren yiyeceklerin tüketilmesi, kırmızı et yerine balık ızgara tercih edilmesi ve alkol tüketimi konusunda ölçülü olunması önerilmektedir.

· Uyku düzeni bozulmamalı, aşırı sıcak bölgelerden ve enfeksiyon riski nedeniyle klimalı ortamlardan uzak durulmalıdır.

· Düzenli egzersiz yapılması ancak egzersiz saatinin ve süresinin abartılmaması ve özellikle yüzme egzersizi önerilmektedir.

Doç. Dr. Berrin Demirbaş

Özel TOBB ETÜ Hastanesi

Endokrinoloji

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy