Aspirin uyarısı!

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu yaptığı açıklamada, grip virüsünün çok bulaşıcı olduğunu vurgulayarak, dünyada her yıl 3-5 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiğini söyledi.

Gribin en sık aksırık ve öksürük ile bulaştığını ifade eden Prof. Dr. Hatipoğlu, ’’Grip salgınları en sık aralık ve ocak aylarında görülür. Grip, en sık 5 yaşında altındaki çocukları ve 65 yaş üzerindeki kişilerle, kronik rahatsızlığı olanları etkiler’’ dedi.

Grip tedavisinde antibiyotik kullanmanın faydadan çok zararı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Osman Hatipoğlu, ’’Gripte antibiyotik kullanımı ciddi sorunlara yol açabilir. Gripte en önemli yapılacak şey, hastaların şikayetlerini rahatlatmaktır. Biz hekim olarak bazı rahatlatıcı tavsiyeler bulunuyoruz. Bu şikayet baş ağrısı ise baş ağrısını kesilebilmeli, yüksek ateşse, ateşi düşürülmelidir. Hastaların, ateş, kusma, ishal, burun tıkanıklığı, öksürük gibi yakınmaları rahatlatıcı ilaçlarla azaltılmaya çalışılır. Antibiyotikle tedavi kesinlikle hatadır, zararları olabilir’’ diye konuştu.

Hatipoğlu, gripli çocuklarda aspirin kullanımının zararlı olabileceğini belirterek, şunları söyledi:

’’Gripte çocuklarda aspirinle tedaviden kaçınılmalıdır. Grip bulgusu taşıyan çocuklarda aspirin kullanımı beyin ve karaciğer hasarına yol açıyor. Grip olan hastanın istirahat etmesi şikayetlerin azalmasında ve vücudun direncinin artırılmasında son derece önemlidir. Özellikle küçük çocuklarda ve yaşlılarda yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır.’’

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (2)Add Comment
0
...
yazar buy cheap cv online and get work you dream about, Kasım 09, 2017
If this complaint is a headache, the headache may be interrupted, high fever, fever should be reduced.
0
...
yazar http://agood-essay.livejournal.com/19226.html, Nisan 28, 2020
Relieving the condition of the patient is the first task of medical personnel. If you have a slight discomfort, you can do it yourself, but on the recommendation of doctors, take some medications.

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Eski Haberler: