Dünyanın En Büyük ATATÜRK Heykeli ARTVİN'e Yapılıyor!

Heykeli yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu, "Eşimle gezilerimiz sırasında diğer ülkedeki önderlerin dev heykellerini görmüştüm. Bundan esinlenerek ben de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini yapma kararı aldım" dedi.


Artvin'de, 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykelinin yapımı devam ediyor. Artvin Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı kurucusu ve Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan dev Atatürk heykeli Ata Tepe'ye yerleştiriliyor. 

Tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından gerçekleştirilen heykelin parçaları, yaklaşık bir yıldır parça parça yerine yerleştiriliyor. 

En son olarak heykelin bacak, gövde ve kafa kısımları tamamlanarak, çelik konstrüksiyon şeklinde Ata Tepe'ye yerleştirildi.

TOPLAM AĞIRLIĞI 60 TON OLAN HEYKELİN 50 TONU YERLEŞTİRİLDİ

Artvin'in en görünen kısmı olan Genya Dağı'nın eteğindeki Ata Tepe'de 7,5 dönüm araziye inşa edilen heykelin şu ana kadar altı metre boyundaki toplam ağırlığı 50 ton olan ve İstanbul'da inşa edilen 52 adet boru yerleştirildi. CNC makinede üretilen borular özel taşıma araçları ile Ata Tepe'ye çıkarılarak, monte edildi. Atatürk'ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe'deki duruşunu simgeleyen heykel için toplam bin 480 parça kullanıldı. Yaklaşık bir yıldır montajı devam eden heykelin proje çalışmalarının 2003 yılından beri sürdüğü öğrenildi.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde.jpg

Bacak ağırlığı 19 ton, gövde ağırlığı 18 ton ve kafa ağırlığı 9 ton olan üç parçadan oluşan ve destekleyici parçalar ile birlikte şu anda toplam 50 ton ağırlığındaki heykel monte edildi. Dev Atatürk heykelinin yerine yerleştirilmesi için 18 metre uzunluğunda, 75 ton ağırlığında 112 metreye kadar uzanabilen vinç ile 12 metre uzunluğunda, 63 ton ağırlığında 44 metreye kadar uzanan ikinci bir vinç kullanıldı. Rize'den kiralanan 18 metre uzunluğundaki vinç Artvin'e 3 saate getirilirken, Artvin ilinin girişinden Atatürk heykelinin bulunduğu Ata Tepeye 13 saatte getirildi.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-(1).jpg

Yaklaşık 10 gündür çelik konstrüksiyon çalışması devam ederken, çalışmanın iki hafta daha sürmesi planlanıyor. Heykelin 12 parça bakırdan oluşan kıyafeti giydirildikten sonra heykel tamamlanacak. Bütün parçalarının tamamlanması ile dev Atatürk heykelinin boyu 22 metre, ağırlığı ise 60 ton olacak. Atatürk heykeli projesine ek olarak atış poligonu ve çevre düzenlemesinin de yapılmasıyla birlikte dev heykelin Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşu olan 7 Mart 2012 günü tamamlanması bekleniyor.

4 MİLYON TL'YE MAL OLUYOR

Toplam maliyeti 4 milyon TL'yi bulan ve tamamı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Avukat Sıtkı Kahvecioğlu tarafından karşılanan proje, Artvin'de farklılık kılacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Sıtkı Kahvecioğlu, uzun süreden bu yana yaptırmayı düşündüğü Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykelini Artvin'in her tarafını görebilen bir mekana inşa etme hayalini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-(4).jpg

Kahvecioğlu, "Eşimle gezilerimiz sırasında diğer ülkedeki önderlerin dev heykellerini görmüştüm. Bundan esinlenerek bende Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini yapma kararı aldım. Dev heykelin kurulacağı yer olan Ata Tepe için girişimleri başlattık. Ama Artvin'in yüzde 61 orman mülkü olduğundan bu yeri kullanmamız oldukça zor oldu. 2003 yılından bu yana Artvin'i tepeden gören Ata Tepe mevkisinde yapılan bu heykel 22 metrelik olup, alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacak. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip 216 metrekarelik bir Türk bayrağının dalgalanacak. Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binamız da yer alacak. Yaklaşık 4 milyon TL'ye mal olacak heykel ve çevresindeki tesisler sayesinde Artvin'e gelen turist sayısında da artış olacaktır. Bu bizim eşimle birlikte gururumuz olacaktır. Heykelin açılışını ve ilimizin artık Ata Tepe ile anılmasını diliyorum" diye konuştu.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-(2).jpg

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-(3).jpg

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (8)Add Comment
0
Heykel konusunda yarıştığımız ülkeler
yazar kenan doğruyol, Mart 17, 2012
Şu anda ülkemizde 1000 den fazla atatürk heykeli var (büstleri saymazsak)
Yarıştığımız ülkeler:
çin, (mao heykelleri)
kuzey kore.
Bizden geriye düşen ülkeler :
Irak (saddam heykelleri),
Suriye (esad heykelleri, yakında sıfırlanacak),
Rusya (lenin, marks heykelleri)
Ha gayret ! birinci biz olmalıyız !
0
yok
yazar kardelen, Nisan 22, 2012
dünyanın en büyük heykeli artvinde sıtkı kahvecioğluna teşekkürler arkadaşlar ben artvinliyim evim atatürk heykeline çok yakın 19 MART tarihinde açılışı var herkesi bekleriz lütven gelin
0
...
yazar behrooz, Mayıs 31, 2012


Ataturk icin ne yapilsa azdir, obirsi ulkelerin liderleri kim bilmiyorum ama Ataturk bizim dilimizi , vatanimizi ve...kurtardi. 100 yilin tarihin bilseydiz anlardiniz.

سایقیلار و سئوگی لر
0
...
yazar cevahir, Şubat 22, 2014
abi hepinizin ellerine sağlık her zaman destekciniziz !
0
Atatürk olsa
yazar Ramazan, Eylül 30, 2014
Atatürk olsa,bırakın mezarımda rahat yatıyım der,taşımı dikip saygı adı altında puta tapacagınıza ruhuma bi fatiha okuyun derdi belkide,bazen farklı bakmak lasım olaylara.60 milyonluk dikilecek taştan önce 60 milyon insan bi günlük yemek yiyebilirdi belkide...
0
Yazık
yazar Algın , Eylül 01, 2016
Yorumların bir kısmını okudum ve ülkeme acıdım.ak trıller ve cahiller üşüşmüş yine heykeli bile korkutuyor değil mi sizi.ülkenin varlığını sürdürmek için Atatürk'ü tanımak zorundasınız pkk lilerin ve islamcıların birlikte tüm gücüyle Atatürk'e saldırması da bu yüzden.Ata'nın müslüman olmasını önemseyen mallar da ayrı bir dünya.osmanlı hayali kuran salaklara da hatırlatalım osmanlı bir dönem güçlüydü ama ihanetlerle kendini bitirdi kalan az bir topraktan da Mustafa Kemal bize vatan yarattı...arada osmanlıyı Atatürk'ün bitirdiğini sanan salaklar da var ki öyle kabul edersek Osmanlıdan üstün olduğu da ortaya çıkar smilies/smiley.gif özetlersek Atatürk'e dil uzatan bu vatanın evladı olamaz...ne evladı olduğunu zaten kendisi de bilir.
0
4 Milyon Tl lik Başarı
yazar BELİNAY, Ekim 15, 2016
Artvinliler göç yapmasın 4 Milyonluk Putları oldu. Acıktıkca gidip sarilip opsunler. Way arkadaş Fabrikan yok aabayin yok gelir kaynağın yok sel çok yağmur geyelan çok 4Milyon Tl lik Büstünüz Var. Tebrikler. Şimdi Bana Tro İbne der Aşağılarsınız...
0
ATATÜRK!
yazar TÜRK ASKERI OSMANLI TORUNU, Temmuz 08, 2017
Atatürke küfür eden dinden cikmis, anasi babasi belli olmayan picdir ! Ve buda kanitlanmis bisey.....atatürkü sevmeyenler türkiyeyi terk etsin. orrrospu cocuklari sizi

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy