Başbakan'ın Hopa'da Karizmasını Çizdiler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim gezisi için gittiği 31 Mayıs günü Artvin'in Hopa ilçesinde düzenlediği mitingden sonra çıkan olaylarda gözaltına alınarak Erzurum'a getirilen 31 kişi, Erzurum Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesine çıkarıldı. Olaylara karıştıkları gerekçesiyle Yunus Aksu, Önder Öner, Görgü Demir Pençe, İbrahim Aksu, Şinasi Gümüşkaya, Ali Aksu, İdris Akbıyık, Şafak Ustabaş, Erhan Köse, Cengiz Akyüz, Ender Yalçın, Şaban Kotil'in tutuklanarak Erzurum H Tipi Cezaevine gönderildi.     14 Eylül tarihinde Erzurum Özel Yetkili 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katılmak için Erzurum'a gelen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile İzmir CHP Milletvekili Musa Çam parti binasında bir basın açıklaması yaptı.

     Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, olayların Hopa'da olduğunu yargılanmasının ise neden Erzurum'da yapıldığına anlam veremediklerini belirtti.

     Bayraktutan, "Davalar başka illere kaydırılarak toplumdan kaçırılıyor. Bizler davaların takipçisiyiz ve buna göz yummamız mümkün değil. AKP'ye göre kendisine karşı çıkan ve direnen herkes suçlu ve terörist konumundadır. Başbakan şimdi Mısır'da demokrasi şampiyonluğu yapmayı bıraksın. Başbakan Erdoğan gittiği her şehirde kendine göre iyi bir şekilde karşılandı. Kalabalık topluluklara hitap etti. Ama Hopa'da bir karizma çizdiler. Hopa'da Sayın Başbakanın karizmasını çizdiler. Sayın Başbakan bunu kabul edemiyor" diye konuştu.

     CHP İzmir Milletvekili Musa Çam Türkiye'nin demokratik bir ülke ve insanların özgür olduklarını belirterek, "Bu ülkede insanlar fikirlerini belli etmek için gerektiğinde yumurta, ayakkabı da atacaklardır. Gelişmiş ülkelerde bu suç olarak görülmez. Ama biz de öyle değil. Bakın Dünya'da 68 tutuklu gazeteciyle birinci sırada yer alıyoruz. Tutuklu bulunan parlamenterlerimiz var. Adalet bakanı ve Başbakandan talebimiz adil bir şekilde yargılamanın sağlanmasıdır. Her zaman arkadaşlarımızın arkasındayız" dedi.

     Bayraktutan ve Çam Erzurum’daki davayı da izlediler. Davada tahliye taleplerinde bulunan tutuklu sanıkların bu istemleri 26 Eylül’e ertelenen davada karara bağlanacak.

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy