CHP ARTVİN İL BAŞKANLIĞINA SELİM BİLGİN YENİDEN SEÇİLDİ.

CHP Artvin 34. Olağan İl Kongresi’ni 13 Mayıs Pazar günü Gençlik Spor Salonunda gerçekleştirdi. Kongrenin onur konuğu ise CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce’ydi.

 

Kongreye CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, eski Milletvekillileri Metin Arifağaoğlu, 15. Dönem CHP Milletvekili Ekrem Şadi, CHP’li belediye başkanları, CHP ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kolları ve partililer katıldı.
Kongre; saygı duruşu ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. 34. İl Kongresi’ne CHP tek aday ve tek listeyle gitti. Divan Başkanlığını Metin Arifağaoğlu’nun yaptığı 34. Olağan İl   Kongresinin açılış konuşmasını Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk yaptı. Öztürk yaptığı kısa konuşmasında:
“CHP tek ve ferdi kalana kadar doğru bildiği yoldan asla ve asla vazgeçmeyecek.
Yalana karşı doğruyu, düzeysizliğe karşı düzeyi, adaletsizliğe karşı adaleti, insafsızlığa karşı, merhameti ve ayrımcılığa karşı birlikteliği savunmaya devam edecektir. Bunu dostta, düşmanda böyle bilsin...
İsaflarımızı yoksullaştırıp sadaka toplumu haline getirmeye çalışanlarda, bu vatanı bölmeye, parçalamaya çalışanlarda, her geçen gün baskılar daha da artsa da, yılmayacağız, korkmayacağız, umutsuzluğa kapılmayacağız...
Unutmayalım ki, tarihte bu vatan ! Şeyh Sait´leri de gördü, Vahdettin´leri de gördü,
Ama yine unutmayalım ki bu Vatan!! Yunus Emre´leri de gördü, Pir Sultan´ları da gördü, Şeyh Bedrettin´leri de gördü...
Ölümsüz kahramanlarımızdan Yılmaz Güney´in bir sözünü paylaşmak istiyorum, “ Güzel günler zorlu duraklardan geçer” diyor Yılmaz Güney...
SOL SİYASET ZOR SİYASETTİR. ÇÜNKÜ BİZ KANDIRMAYIZ!
Evet bugün zor günlerden geçiyoruz. Ama Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki; memleket diyen, vatan diyen herkes Kuva-i Milliye ruhu ile gelin birleşip elimizi değil yüreğimizi taşın altına koyalım ve mücadelemizi edelim...
Değerli CHP´liler, sol siyaset zor siyasettir.
Sol siyaset, halkı kandırmadan, yalan dolan olmadan dürüstçe siyaset yapmaktır. Sol siyaset din tüccarlığı yapmadan siyaset yapmaktır. Paylaşmaktır, emeğe saygıdır, kardeşliktir, vatandır kısacası yürekli olmaktır. Korkmadan zorlukların üzerine gidebilmektir. İşte bu yüzden diyoruz ki, Cumhuriyet Halk Partisi, solcuların, devrimcilerin partisidir ve öyle olmak zorundadır.
Ben birkaç konuşmamda şunu söylemiştim. Demiştim ki; bir sevdamız var bizim, yüreklerimize sığdıramadığımız. Bir davamız var asla vazgeçemediğimiz ve vazgeçmemek için yeminler ettiğimiz. Sevdamızın adı vatan, davamızın adı tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti...
Değerli Cumhuriyet Halk Partililer bağımsızlık bizim en önemli davamız.
Gelinen noktada dışa bağımlı ve dışarıdan yönetilen bir ülke haline geldik. Unutmayalım ki bağımsızlığını yitirmiş ve dışa bağımlı bir ülke yok olmaya mahkumdur. Bu kötü günlere maruz kalmamak için davamıza inanıp mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü bu dava bizlere bu ülkenin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk´ten emanet...
Bu dava bizlere “ Bir memlekette namuslularda en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır” diyen İnönü´den emanet...
Bu dava bizlere darağacında kızıl karanfile dönüşen ve son nefesinde bile “ YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE” diyen DENİZ´den, YUSUF´dan, HÜSEYİN´den emanet...
Bu dava hırsızlarla, dürüstler arasında, bu dava vatan hainleri ile vatan severler arasında,
Bu dava namuslularla, namussuzlar arasında. Yolumuz Mustafa Kemal´in Devrimci Yoludur...”dedi.
1 CHP’Lİ 10 AKP’LİYE BEDELDİR ÇÜNKÜ…
Cünyet Öztürk’ün konuşmasının ardından sunumu ve kongre akışını Divan aldı. Faaliyet raporunun okunması, mali ibranın yapılmasının ardından Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün söz aldı.
Özgün konuşmasında şunları kaydetti: “ Bu ülkede Merkez İlçe Başkanımızın dediği gibi CHP’li olmak, solcu olmak kolay değil. Bir CHP’li 10 AKP’liye bedeldir. Çünkü bu partide rant yok, çıkar yok, Biz onlar gibi bütün değerlerimizi peşkeş çekip satmadık. Satmadık bir şey bırakmadılar. Sıra eğitime, okullara ve sağlığa geldi. Biz birbirimizin söküğünü dikmek zorundayız. Birbirimizin hatalarını düzeltmek ve konuşmak zorundayız. Ben Sayın Başbakana kızıyorum. Ne diyor: Sosyal Demokratlar evlerine Kur’an’ı asıyorlar içine bakmıyorlar. Benim anam 5 vakit namazını kılar, Kur’an’da hep baş ucunda durur. Elini anamın namazından, niyazından çek Sayın Başbakan. Değerli CHP’liler; siz siyasetin yürekli insanlarısınız. CHP Artvin’de iktidardır. Kadir Topbaş’lar geldi. Faruk Çelik’ler geldi. Ona rağmen sosyal demokratların bayrağı Artvin kalesinden inmedi. Burada seçimler ne zaman kolay oldu ki? Biz her zaman zor olanı başarmadık mı? Onların gücü yetti mi? Yetmedi her defasında diz çökmediler mi? Ben son olarak yaşasın CHP yaşasın demokrasi diyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.
CHP, YAZIHANELERDE KURULMUŞ BİR PARTİ DEĞİLDİR!
Başkan Özgün’ün ardından konuşan İl Başkanı ve Başkan Adayı Selim Bilgin de:
“Medeniyet yolunda başarı yeniliğe bağlıdır.” diyor Mustafa Kemal. Sosyal hayatta, iktisadi hayatta ilim ve fen sahasında başarılı olmak için yegane yol budur. Hayat ve yaşayışa hakim olan, kanunların zaman ile değişmesi gelişme yenilenmesi zaruridir. Medeniyetin buluşları tekniğin harikaları dünyayı değişimden değişime uğrattığı bir devirde asırlık köhne zihniyetlerle geç bağlılıkla varlığını korumak mümkün değildir.
Cumhuriyet Halk Partisi 3-5 kişinin bir araya gelip dış destekli/gönüllü işbirlikçilerin kurduğu yazıhane partisi değildir. Cumhuriyet Halk Partisi Anadolu insanının bağımsızlık savaşının sonucudur. Bugün iktidarda değilsek, bu iktidardakilerin başarısı kadar bizim başarısızlığımızdandır. Gelişimin ve değişimin partisi önce biz olmak zorundayız. Son süreçte Sayın Genel Başkanımızla bu değişimi mu yapacağız ısrarla önderimiz Mustafa Kemal´in çağdaş muasır medeniyet yolunda gitmeye devam edeceğiz. İzninizle o büyük insanın 1935´ deki konuşmasından bir bölüm okuyacağız.
Şöyle diyor: “ Cumhuriyet Halk Partisi’nin esas düşünce ve dileği; vatandaşlar her türlü ayrılıktan ve ayrımcılıktan korumak onları kendileri ve halkımız için haykırmaktır. Cumhuriyetimizin dış siyasette özenle güttüğü amaç, uluslararası barışı korumak ve güven içinde yaşamaktır. Komşularımızla dostluk ve geçinme yolunda her gün ilerlemekteyiz.Ve ekliyor Cumhuriyet Halk Partililer diyor, Ulusumuza hizmet yolunda bütün varlığımızla çalışmak bütün Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin yeminidir andıdır.
Cumhuriyet Halk Partisi her dönem aydınlanmanın itici gücü olmuştur. 1976 yılında yapılan 23. Kurultayında Ecevit in en uzun şiiri olarak nitelenen Cumhuriyet Halk Partisi 1976 Programı 6 ok yanında Sosyal Demokrat ideolojinin ilkelerini de içeren 6 ilkeye de yer veriyordu. 1976 CHP programı illerde ve bölge toplantılarında tartışıldıktan sonra 23. Kurultayla 29 Kasım 1976’da kabul edilmiştir.
Böylece, CHP Sosyal Demokrat Parti olduğunu ilan etmiş oluyordu özgür eşitlik- dayanışma- emeğin üstünlüğü- gelişmenin bütünlüğü ve halkın kendini yönetmesi gibi ilkeleri programına yazmış oluyordu. Programa giren bu 6 kuraldan ilk üçü yani özgürlük- eşitlik-dayanışma sosyal demokrasinin evrensel ilkeleridir.
1976 Kurultayını anlatmak istedim. Şundan ülke genelinde tabandan tavana tartışma sürecinden geçilerek yapılan bir programın kabul edilmiş olmasıdır. Bu kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sosyalist Enternasyonale olması da kabul edilmiştir. Böylelikle hem programı hem de dayan toplumsal tabanla uyumlu Sosyal Demokrat bir parti olma yolunda bir adım atmıştır. Ve ardından 1977 seçimlerinde CHP büyük bir başarı göster yüzde 41.3 oy almıştır. Nedeni çok açıktır nettir. Nereden geldiğini bileceksin, solcuyuz sosyal demokrat partiyiz diyeceksin. Biz halkın partisiyiz diyeceksiniz ve gereğini yapacaksın. Tabanımız; köylü, işçi memur, çiftçi ise gençlik emekli ise anlatacağız onlarla beraber olacağız, onların partisi olacağız. Büyük kongremizi de yaptıktan sonra içe dönük çalışmaları bir kenara bırakıp dışa döneceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi etnik kimlik üzerinden siyaset yapmaz. Herkesin kültürüne, rengine, inancına, diline saygı göstermek başta CHP’nin temel görevidir. Bu ülkede barış ve sevgiyi korumalıyı emperyalizmin kucağına düşmeyeceğiz. Kendimizi zenginleştirmek için değil halkımızı yoksulluktan kurtarmak için çalışacağız. Taşeron adı altında köle pazarına dönen çalışma yaşamı ortadan kaldırmak asgari ücreti mutlaka insan onuruna yakışır bir seviyeye getirmek de CHP’nin görevidir. Parti içi seçimlerimizi yaparken bazı tartışmaların içinde olmuş olabiliriz. Ama herkes bilmelidir ki biz büyük bir aileyiz. Bunları geride bırakacağız, ümidimiz bunlar tatlı bir anı olarak kalmasıdır. Biz Artvin İl Örgütü olarak eksiklerimi bildiğimiz gibi gücümüzün de farkındayız. Artvin il genelinde yerel iktidar olan partimizdir. Bu vesile ile çalışmalarını yakından takip ettiğimiz bu çalışmalarından ötürüdür ki halkımızın takdirini toplayan başta 3 dönemdir Belediye Başkanlığımızı yapan Emin Özgün, Ardanuç Belediye Başkanım Yıldırım Demir´e, Murgul Belediye Başkanımız Mehmet Yıldırım´a, Şavşat Belediye Başkanımız Naci Köroğluna, Hopa’yı şantiyeye çeviren Turan Kasımoğlu´na, Meydancık Belediye Başkanı Nihat Acar´a, Kılıçkaya Belediye Başkanımız Erdoğan Erdoğan Gazihan’a çoktan ilçe olmayı hak etmiş Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu´na sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. 2 Haziran seçimlerinden sonra önce ön seçimde seçil meclise gönderdiğimiz ilimizi ve partimizi temsil eden milletvekilimiz tempolu çalışma azmi ve isteği bizleri oldukça gururlandırmaktadır. Çalışmalarında Sayın Milletvekilimiz Uğur Bayraktutan´ a başarılar diliyoruz.
Ancak, en büyük teşekkürü 12 Haziran seçimlerinde karşılık ve çıkar beklemeden partimize oy veren seçmenlerimize ve hemşerilerime ediyorum.
İlçe kongrelerimizi tamamlamış aramıza yeni katılan ilçe başkanları, yönetimleri var. Arhavi de Musa Ulutaş, Hopa’da Fehmi Ustabaş, Murgul’da Levent Turan, Borçka’da Arif Solmaz Yusufeli´ de Zafer Atalay Şavşat’ta Orhan Aksakal, Ardanuç ta Mesut Aksakal ve Artvin merkez ilçede Cüneyt Öztürk başkanlarımız ve yönetimleri ile Haziran ayı içerisinde yapacağımız gençlik ve kadın kolları seçimlerini de bitirdikten sonra Artvin’de yeniden yerelde iktidar olmak için bizde olmayan belediyeleri almak için ele verip çalışacağız. Biz bu ülkenin ve Artvin in sevdalıları olarak işsizi, işçisi, çiftçisi memuru genci, yaşlısı hayatın her alanında hukuku egemen kılmak için mücadele edeceğiz. Bunun bedeli ne olursa olsun barış içinde kardeşçe yaşamak için çalışacağız.
İl Örgütü olarak iddiamız var sloganımız şudur. Biz diyoruz ki: “Güçlü örgüt halkçı siyaset ve her şey Artvin için, ülke ve çocuklarımızın geleceği için aydınlık yarınlar için siyasal düşüncesi ne olursa olsun bugüne kadar partimize hiç oy vermemiş hemşerilerime de buradan sesleniyorum; barış içinde bir Türkiye için gelişen turizm kenti Artvin için, eğitim kenti Artvin içi Cumhuriyet Halk Partisi’ne güç verin. Bu çatı altında herkese yer var. Gidişattan memnun değilseniz gelin haramilerin saltanatını birlikte yıkalım. Bu düzeni birlikte değiştirilen Ahmet Arif´in dediği gibi bu düzen işimize aşımıza göz koyan düzendir. Geleceğimiz için Artvin için barış içinde özgür Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapmalıyız. Bizim yolumuz şeyhlerin şıhların yolu asla olmayacaktır. Bizim yolumuz Mustafa Kemal’ın devrimci yoludur.” dedi.
Kongrede 5 dönem Murgul Belediye Başkanlığını yapmış olan, başarılı belediye başkanı Nurettin Durmuş da bir konuşma yaparak partililere seslendi. Daha söz alan partililer eleştirilerini ve temennilerini delegeler anlattılar.
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin konuşması yaklaşık 1 saat sürdü. İnce’nin konuşmasının ardından seçimlere geçildi. Blok liste olarak delegeler tarafından oylanan liste ile Selim Bilgin tekrar il başkanlığına bu kez seçimle gelmiş oldu. Sami ÖZÇELİK/08 HABER

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy