Aşırı Yağmur Arhavi'de Hayatı Felç Etti!

ARHAVİ-Artvin'in Arhavi ilçesinde etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Aniden başlayan sağanak yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor durumda kalırken, bazı caddeler su altında kaldı, birçok işyerini su bastı. İşyeri sahipleri yağmur sularını tahliye etmek için yoğun çaba sarf etti. Belediye ekipleri ise tıkanan rögarları açmak için aralıksız çalıştı. Bazı Mahalle yollarında oluşan heyelanlara belediye ekipleri tarafından anında müdahale edilerek ulaşıma kapanan yollar açıldı. Arhavi balıklı köyünde Elmas Canbay dere yatağında bulunan evinde mahsur kaldı. Ekiplerin zamanında müdahalesi ile ev çökmeden az önce evden kurtarıldı. Canbay evden kurtarıldıktan bir süre sonra da boşaltılan ev çöktü.

Yağmurdan etkilenen Arhavi Kabrisre deresindeki su seviyesinin yükselmesi ilçede korkulu anlar yaşanmasına neden oldu. Kabrisre deresindeki istinat duvarlarının yeni tamamlanması olası bir sel felaketinin de önüne geçilmesine neden oldu. Derenin taşıdığı odun parçalarını da vatandaşlar dere kenarlarından ve deniz sahilinden toplayarak kışlık odun ihtiyacını giderdiler.

Arhavi Kaymakamı Bülent Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre Dikyamaç, Balıklı Ulaş ve Üçırmak köylerinde meydana gelen heyelan ulaşımı engelledi. Kapanan Köy yolarında ulaşımı açma çalışmalarının da devam ettiğini açıklayan Kaymakam Bayraktar Taşocağı mevkiinde bulunan Ortacalar ve Güneşli köylerine ulaşımı sağlayan yolların hasar gördüğünü, burada yapılan asfalt yolların kullanılamaz hale gelerek asfaltlarının söküldüğünü, taşocağı mevkiinde köylere ulaşımın tekrar sağlanması için çalışmalara başlandığını ifade etti.

Elektrik trafolarının selden hasar görmesi nedeniyle köylere elektrik verilemeyen ilçede ÇEDAŞ ve AKSA elektrik yetkilileri çalışmalarına ara verilmeksizin devam ediyorlar.

Kaymakam Bülent Bayraktar Aşırı yağmur alan bu bölgelerde derelerdeki su seviyesinin yükselmesi ile beraber oluşan taşkınlardan etkilenen bölgelerde gerekli tedbirlerin alındığını, ilçe genelindeki başta Belediye olmak üzere tüm birimlerin olası tehlikeli durumlara karşı teyakkuz durumunda olduğunu ifade etti.

KAPİSRE DERESİ GÖRENLERİ KORKUTTU

Arhavi’de iki günden beri süren yoğun yağışlar Kapisre deresinin neredeyse taşmasına neden oldu. Zaman zaman şiddetini arttırarak devam eden yağışlar nedeni ile Kapisre deresinde görenleri ürperten görüntüler ortaya çıktı. Yağışların büyük bir sel felaketine, can ve mal kaybına sebebiyet vermemesi ise sevindirici taraf oldu.

Yoğun bir şekilde aralıksız yağan ve pazar günü itibari ile halen devam eden yağışlar nedeniyle Kapisre deresinin neredeyse taşma noktasına geldiği, yer yer kavak yolu güzergâhında tahrifata neden olduğu gözlendi. Ortacalar güzergâhı üzerinde ise vadinin dar olması nedeni ile dere sularının yer yer yol güzergâhında seyrettiği, bu yüzden ortacalar yolunun geçici olarak araç trafiğine kapatıldığı bildirildi. Boğaziçi mahallesinin Kapisre deresi yanlarında yer alan ve zemin katında bulunan birkaç dairede ise su basması olayı yaşandığı gözlendi.

Kapisre köprüsünden Kavak köyüne kadar olan güzergâh üzerinde yapımına devam edilen ve tamamlanma aşamasına gelen dere tahkimatının ise ne denli önemli bir çalışma olduğu yaşanan bu olay ile birlikte bir kez daha ortaya çıkmış oldu.


Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy