Yeşil Yayla Festivali Balıklı ( Pilarget ) Köyünde Finali Yaptı!

Bu yıl 6.sı yapılan Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği organizasyonunda ve Arhavi Belediyesi ile Arhavi Turizm Derneğinin katkılarıyla, Arhavi’nin 3 farklı köyünde coşkuyla gerçekleştirildi. Sırasıyla Güngören (Kapistona), Soğucak (Potocur), Pilaget (Balıklı) köylerinin önemli doğal merkezlerinde gerçekleştirilen festivalin gerek yurt içinden gerekse yurt dışından önemli konukları vardı. Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği başkanı Refika Topaloğlu, büyük beğeni toplayan ve ilgi ile takip edilen etkinlikler için Arhavi halkına teşekkür ederek, emeği geçen başta Arhavi Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara da ayrıca göstermiş oldukları ilgi ve desteklerinden ötürü şükranlarını sundu.

3 Gün 3 Gece süren Festival etkinlikleri birbirinden güzel görüntülere ve aktivitelere sahne oldu. Yeşil yayla Festivalinin 2. Gününde Soğucak (Potocur) köyünde yapılan etkinlikler diğer köylerde yapılan etkinlikler gibi göz doldurdu. Yöre halkı ise festivali ilgi ile karşılayarak gereken her türlü desteği vermiştir. Organizasyona yurt içinden ve yurt dışından katılan sanatçılar da gördükleri ilgiden memnun kaldıklarını dile getirdiler. Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun da aralarında yer aldığı Soğucak köyü etkinliğinde program dolu dolu geçti.

Yeşil Yayla Festivalinin 3. Gününde gerçekleştirilen Balıklı Omatğore Düzündeki etkinlikler görülmeye değerdi. Yaklaşık 1.500 kişinin katıldığı festivalin ilgi odağı köy halkı tarafından hazırlanan el emeği kültürel ve sanatsal çalışmalardı. Ahşap Dönme Dolap, Salıncak, Tahterevalli, Ağaçtan yapılan tahta oturma yerleri vb. gibi hazırlıklar, festivale renk katan önemli ayrıntılardı. Etkinliğin hafta sonunda olması nedeniyle halkın yoğun katılımı oldu. 12.00 de başlayan etkinlikler, tulum eşliğinde yöresel oyunlar ve hazırlanan el sanatlarının anlatımı ile devam ederken, bu yılki festivalin ana temasının “inekler” olması nedeni ile inekler ile ilgili söyleşiler yapılarak bilgiler verildi.

Festivalin ve etkinliklerin tüm ayaklarında yer alarak katılımcılarla festival coşkusunu paylaşan Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, bu yıl ilçemizde gerçekleştirilen 6. Yeşil Yayla festivali için şunları söyledi. “Yeşil yayla festivali etkinlikleri içerisinde ilçemizin 3 köyünü tercih edip buralarda etkinlik gerçekleştiren Gola ekibine teşekkür ediyorum. Öteden beri savunduğumuz gibi bizler aslında yeni bir şey yapmıyoruz. Var olan değerlerimizi ortaya çıkarmaya, kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Arhavi bu değerleri dün de içinde barındırıyordu, bugünde barındırıyor ve yaşatmaya çalışıyor. Burada yaşananlar geçmişin güzelliklerinin gün yüzüne çıkarılması ve turizme katkı sunmasını bakımından oldukça önemlidir. Halkımız kendi kültürüne, geçmişine ve değerlerine verdiği önemin yanında, bu değerlerin tanıtılması ve yaygınlaştırılması için turizme verdiği önem de çok önemlidir. Bu nu biz burada görüyoruz. Balıklı Köyünün Omatğore düzünde yüzlerce insanın bir araya gelmesi bunun en önemli göstergesi ve doğru şeyler yaptığımızın kanıtıdır. Bizlere bu çalışmalarımızda büyük katkı sunan Gola gibi, Arhavi Turizm Derneği gibi ve turizme katkı sunan diğer sivil toplum örgütlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Gün boyunca birçok farklı etkinlikler ve gösterilerle devam eden 6.Yeşil Yayla Festivaline özellikle köy halkının ilgisi oldukça yoğundu. Aileleri ile birlikte çoluk çocuk demeden bu etkinliğe katılan köy halkı, özellikle hazırlamış oldukları yöresel yemeklerle de dikkat çekti. Gola ekibi, kendilerine her türlü ilgi ve alakayı gösteren köylülere teşekkür ettiler. Festivalin son gününde Gürcistan ve Azerbaycan'dan gelen sanatçılar ve Luxsuss adlı ekibin konserleri ilgi ile takip edildi. Akşam saatlerinde meşaleler eşliğinde dinlenen müzikler, katılımcılara büyük bir coşku yaşattı.

6. Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre festivali ekibi ve Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği daha şimdiden 7. Yeşil Yayla Kültür Sanat Çevre festivalini konuşmaya başladılar. Gola ekibi hep bir ağızdan “Teşekkürler Arhavi” dedi.

 

 

Kaynak: www.arhavi.bel.tr

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy