Arhavisitesi
Reklam
Arhavisitesi

Beşiktaş Çarşı Artvin’de Madene de Karşı

Türkiye’nin ünlü taraftar grubu Çarşı, Artvin’in Cerattepe bölgesinde çıkarılmak istenen madene karşı direnen halka destek olmak için Artvin’e geldi.

04 Ağustos 2015 - 1:39 'de eklendi ve 621 kez görüntülendi. A+A-

Beşiktaş Çarşı Artvin’de Madene de Karşı

İstanbul’dan iki otobüsle gelen Beşiktaş taraftarı 60 kişiydi. Hopa’da karşılanan taraftar grubu önce Artvin Varyant’ta yemek yedi ardından konvoy eşliğinde Artvin Merkez’e geldi. Kent merkezinde tur atan taraftarlar önce Kafkasör mevkiine giderek onlara özel hazırlanan Motofest gösterisini izledi. Meşale yakan taraftarlar, pankart açarak basın açıklaması yaptılar. Motokrosçuların gösterisinin hemen ardından Cerattepe bölgesine hareket ettiler.

Cerattepe bölgesine gelen Çarşı Grubu ‘İsyan! Devrim! Beşiktaş!, Artvin halkı yenilmez Cerattepe geçilmez!’ sloganları attılar. Artvin halkı tarafından büyük ilgiyle karşılanan Çarşı Grubu, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın’ından 25 yıldır verilen çevre mücadelesi hakkında bilgiler aldılar.
Cerattepe’yi anlatan haritasıyla açıklamalarda bulunan Nur Neşe Karahan, ‘Artvin ekolojik açıdan Türkiye’deki en değerli yerlerden biridir. Artvin bir bütün olarak korunması gereken bir ildir. Ama ne yazık ki bir o kadar saldırıya uğrayan ildir. Cerattepe 20 senedir süren kesintisiz mücadeledir, bugüne kadar geçemediler, bundan sonra da geçemeyecekleri bir alandır. Dünya megası olan bir alana sahibiz ve bununda bundan sonra ki nesillere mutlaka ulaştırılması gerektiğine inanıyoruz. Bize emanettir burası geleceğe de borcumuzdur. Artvin halkı ve tüm Türkiye bizi destekliyor. Sizlerle desteğimiz daha da arttı. Çok mutluyuz bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.’ dedi.
Hukuksal süreci anlatan Av.Bedrettin Kalın ise özetle şunları kaydetti: “ Hukuk arkadan dolanarak bir şirket tarif edilerek yani Cengiz İnşaat tarif edilerek ihale yapılmıştır. (…) 40 gündür Cerattepe’de nöbet tutuyoruz. Dağdayız bekliyoruz. Gelin dedik. Çarşı Grubu’na bir şey için daha teşekkür etmek istiyorum.  Çarşı Grubu ilk kez renklere olan sevdamızın vatan sevgisinden daha üstün olmadığını söyledi.Teşekkür ediyorum.”
 Cem Yakışkan ve Derviş Yıldız önderliğinde gelen Çarşı Grubu da yapılan bilgilendirmeler sonrası açıklamalarda bulundular.
Çarşı Grubu sözcülerinden Av. Derviş Yıldız, ‘Yurdumda çok güzel bir vilayetiniz var, burada yaşlı annelerimizden küçük çocuklarımıza kadar çok kıymetli insanlarsınız. Artvin’e ilk gelişim, güler yüzlü temiz yüzlü insanları gördüm. Bunun için çok mutluyum. Görüyoruz ki o doksanlı yılların koalisyon hükümetlerinin Türkiye’nin yer altı kaynaklarını peşkeş çektiği siyanürle altın aranan Bergama dramı vardı. Bergama altınlarına karşı çıktığı için Ankara’da katledilen bir hocamız vardı. O süreç bitmemiş, o süreç devam ediyor. Avına saldıran hayvanlar gibi bu madene saldırıyorlar. Hırs uğruna hiddet uğruna buralara saldırıyorlar. Bakın bu bahsettiğiniz firma bugün, İstanbul’un Kuzey Ormanlarını katleden firmadır. Bir yerde yıkım kıyım varsa hep aynı firma ve aynı isim var. Bu şahıslar malum telefon kayıtlarında bu millete fena şeyler yapacağını söyleyen şahıslardır. Telefonda söylediği şeyi yapıyorlar. Bakın onlar hukukun bittiği yoldalar, siz de adaletin başladığı noktadasınız. Onlar zalimliğin başladığı siz mazlumluğun başladığı noktadasınız. Altın madenciliği doğal hayatı öldürür. Bu kesin. Sularınız zehirlenecek, Karadeniz’de kanser zaten salgındır,1986 Çernobil’den sonra burada zaten kanser var. İnsanlar ölüyor. Siz burada altın madenciliği yaparsanız aşağıdaki şehriniz kalmaz. Buraya gelemeyenlere de anlatın. Bu yüzden sizlerin bu mücadeleden vazgeçme lüksünüz yok. Bizler de duyarlı olduğumuz konular da Cerattepe konusunu unutmayacağız ve gittiğimiz yerlerde anlatacağız.’ dedi.
‘Cerattepe Geçilmez, Artvin Halkı Yenilmez!’ pankartından yaptıracaklarını ve Beşiktaş maçlarına götüreceklerini söyleyen Yıldız,  Çarşı Grubu’nu burada güzel ağırlayan Artvin insanını unutmayacaklarını söyleyerek teşekkür etti.
Açıklamaların ardından bu onurlu mücadelenin yanında yer alacaklarını ve herhangi bir müdahale olursa buraya çok daha kalabalık geleceklerini söyleyen taraftarlar bugünkü Cerattepe nöbetini katıldılar.
carsi2
2 otobüsle Artvin’e gelen Beşiktaş Çarşı Grubu’nu Artvin Beşiktaşlılar Derneği üyeleri Artvin Köprübaşı’nda karşıladı. Varyant Restoranda yemek yiyen taraftar grubu daha sonra Artvin’de Beşiktaş’a gönül veren taraftarlar grubunun oluşturduğu 150 araçlık konvoyla şehre giriş yaptılar. Kornalar eşliğinde şehre giriş yapan Çarşı Grubu geçtiği caddelerde vatandaşlardan yoğun alkış aldı.
Artvin Emniyeti, Çarşı Grubu’nun şehre girişi nedeniyle geniş güvenlik önlemleri aldı. Bütün kavşaklara polisler yerleştirildi. Konvoyun uzunluğu nedeniyle şehir merkezinde yer yer trafikten sıkışmalar meydana geldi. Artvin İnönü ve Cumhuriyet Caddeleri’nde tur atan Beşiktaşlılar ardından Kafkasör’e hareket etti. Kafkasör girişinde 3 gündür süren Motofest’15 Festivali nedeniyle motorcular Çarşı Grubu’nun gelmesi nedeniyle gösteri sürüşleri yaptılar. Beşiktaş bayraklarını sırtlarına bağlayan motokrosçular oluşturulan rampalardan gösteri atlayışları yaparak Beşiktaş Çarşı Grubu’nu selamladılar.

Çarşı Grubu daha sonra Artvinlilerin madene karşı verdiği mücadeleye destek olmak için Cerattepe’ye hareket etti. Burada taraftarlar grubunu Artvinliler çiçeklerle karışladılar.

Karşılayanlar arasında Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Trabzonspor ve Artvinsporlu taraftarlar vardı. Çarşı Grubu’ndan yaklaşık 15 kişi gece Cerattepe’de nöbet tutarken diğer taraftarlar İstanbul’a hareket ettiler.
Efsane taraftar grubu Çarşı Grubu’nun Artvin’e gelişi nedeniyle kent unutulmaz günlerinden birini yaşadı.
Kaynak: 08haber.com
Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Artvin’de Vaka Sayısı Sıfırlandı, 17 Gündür Yeni Vaka Yok Artvin’de Vaka Sayısı Sıfırlandı, ...

Artvin'de Arhavi, Murgul ve Ardanuç ilçelerinde koronavirüs tanısı konulmuş hiç hasta bulunmazken kentin genelinde ise 17 gündür herhan...

Rize Artvin Havalimanı Görselleri Yayınlandı Rize Artvin Havalimanı Görselleri Yayınl...

Yapımına devam edilen Rize Havalimanı projesinin tamamlanması durumunda ortaya çıkacak olan eserin görselleri yayınlandı....

Artvin’in Vekili ve Başkanları İstanbul’a Çıkartma Yaptı Artvin’in Vekili ve Başkanları İst...

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Belediye Başkanları İmamoğlu’na destek için İstanbul’a çıkartma yaptılar. ...

Bayraktutan ”Taban Fiyat Altı Çay Alımı Yasaklanmalı”  Bayraktutan ”Taban Fiyat Altı Çay ...

İstanbul’dan iki otobüsle gelen Beşiktaş taraftarı 60 kişiydi. Hopa’da karşılanan taraftar grubu önce Artvin Varyant’ta yemek yedi ardı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Özlem Algül’ün Kaleminden ‘Dünyada Bir Yer’ Özlem Algül’ün Kale...

Muhalif.com.tr sitesi yazarı Özlem Algül'ün kaleminden ilçem...

Yaş Çay Alım Fiyatı Belli Oldu! Yaş Çay Alım Fiyatı Belli...

Çay alım fiyatı belli oldu....

CHP’nin AKP’den Aldığı Arhavi Belediyesi’ne Haciz Şoku! CHP’nin AKP’den Aldığı Ar...

2019'da CHP’nin AKP’den aldığı belediyelerden olan Artvin'in...

Osman Nuri Özkan’ın Kaleminden ‘Su ve Karadeniz’ Osman Nuri Özkan’ın...

Osman Nuri Özkan'ın kaleminden 'Su ve Karadeniz'...

2021 Yılı Asgari Ücreti Açıklandı 2021 Yılı Asgari Ücreti A...

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, ne...

Arhavi Kaymakamı FETÖ’den Açığa Alındı Arhavi Kaymakamı FETÖR...

İçişleri Bakanlığı’nda mülki amirlere yönelik büyük bir FETÖ...

Özçakmak Ailesinin Mutlu Gününe Canan Kaftancıoğlu ve Cengiz Kurtoğlu Şahitlik Etti! Özçakmak Ailesinin Mutlu ...

Tuncay Tolga Özçakmak'ın kardeşi Nergis, hayatını Orhan Yıld...

Özçakmak Ailesinin Acı Günü Özçakmak Ailesinin Acı Gü...

Arhavi’de CHP’nin en yaşlı üyesi olan Selahattin Özçakmak ha...

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Market, Bakkal, Kasap ve Manavlar Hangi Günler Açık Olacak? Sokağa Çıkma Kısıtlamasın...

Türkiye, tarihinde bir ilki yaşamaya hazırlanıyor. Corona vi...

Kamilet Vadisi’nden Çamur Akıyor Kamilet Vadisi’nden Çamur...

Artvin'in doğal güzelliklerinden biri olan Kamilet Vadisi'nd...

FOTOĞRAF GALERİSİ
SİNEMA HABERLERİ
VİDEO