Arhavisitesi
Reklam
Arhavisitesi

Bayraktutan: Havalimanı Arhavi – Fındıklı Güzergahında Olmalı

“ARTVİN-RİZE ORTAK HAVALİMANI ADI GİBİ ORTAK ALANDA YAPILMALIDIR. EN UYGUN YER ARHAVİ-FINDIKLI GÜZERGAHIDIR” Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Rize ve Artvin için yapılması planlanan havaalanına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Rize-Artvin Havaalanını eğer Rize’ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur. Havaalanı ilk planlanan yeri olan Fındıklı-Arhavi arasına kurulursa ancak bunun adı Rize-Artvin […]

12 Nisan 2016 - 19:33 'de eklendi ve 519 kez görüntülendi. A+A-

Bayraktutan: Havalimanı Arhavi – Fındıklı Güzergahında Olmalı

“ARTVİN-RİZE ORTAK HAVALİMANI ADI GİBİ ORTAK ALANDA YAPILMALIDIR. EN UYGUN YER ARHAVİ-FINDIKLI GÜZERGAHIDIR”
Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Rize ve Artvin için yapılması planlanan havaalanına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Rize-Artvin Havaalanını eğer Rize’ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur. Havaalanı ilk planlanan yeri olan Fındıklı-Arhavi arasına kurulursa ancak bunun adı Rize-Artvin Havaalanı olur.” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Rize ve Artvin için bir havaalanı yapılacağı vaadinde bulunduğunu ve bunu bölge insanı olarak takdirle karşıladıklarını anlatan Bayraktutan, yapılacak havaalanının her iki ile mümkün olduğunca eşit mesafede olması gerektiğini söyledi.
Havaalanının ilk olarak Ardeşen ilçesi sınırlarında bir yere kurulacağının duyulduğunu söyleyen Bayraktutan, “Ancak geçen hafta bir AKP Rize milletvekilinin değerlendirmesinden, havaalanının Rize merkeze 34, Trabzon merkeze 125 ve Artvin il sınırına ise 75 kilometre uzaklıkta Pazar ilçesinde Yeşilköy diye tabir edilen yerde yapılacağını öğrendik. Rize-Artvin Havaalanını eğer Rize’ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur. Havaalanı ilk planlanan yeri olan Fındıklı-Arhavi arasına kurulursa ancak bunun adı Rize-Artvin Havaalanı olur.” dedi.
Bayraktutan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’ye havaalanı yapmak istemesinin makul karşılanabileceğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanı doğduğu yere havaalanı yapacaksa yapsın ama bizim adımızı niye karıştırıyor. Havaalanını eğer Rize’ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur.” diye konuştu.


CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİ DE KEEMLENYEKUNDUR
Bayraktutan, AKP’nin Anayasa’ya eklenecek bir maddeyle fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki teklifi TBMM Başkanlığı’na sunacağı hatırlatılınca şöyle konuştu:
“Burada yapılmak istenen ilk hedef Anayasa’nın ilk 4 maddesidir. Cumhuriyetin temel niyelikleri ve ülkenin başkenti Ankara, ay- yıldızlı bayrak ve devletin üniter yapısıdır. Kime ne söz verildiğini bilmiyorum kapalı kapılar ardında. HDP’nin grup başkanvekili ’Bizlere özerklik sözü verildi’ diye açıklamalar yaptılar görüşmelerde. Bugüne kadar AKP’den hiçbir yetkili HDP Grup Başkanvekillerinin yaptığı bu açıklamayı yalanlamadı. Böyle bir söz verilmişse bu sözün önündeki en büyük engel Anayasa’nın ilk dört maddesindeki devletin üniter yapısıdır. Kırmızı çizgimiz budur. Cumhuriyetin temel niteliklerini, anayasasının ilk dört maddesini tartışma konusu yapmayız. CHP parlamento da olduğu müddetçe devletin ulus devlet kimliğini asla kimseyle tartıştırmayız. Temel hedef şudur; başkanlığı getirerek parlamenter sistemi yok etmek ve tek adam rejimine dayanacak Türkiye’yi kime ne söz verdilerse başka mecraya götürebilmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Bir siyasi partinin tek başına anayasa yapıyorum bir ay içinde bunları düzenleyeceğim ve Türkiye’yi gündemine getireceğim demesini kabul etmek mümkün değildir. Anayasalar geniş metinlerdir. Bütün toplumun büyük bir uzlaşmasıyla ortaya çıkması gereken geniş metinlerdir. Bugün İngiltere’de yazılı anayasa yok. O anayasalar temel kanunlardır. Kalkıp da siz bir adama böyle bir pide ısmarlar gibi ’Git şunları hazırla bana bir ay sonra getir anayasa yap’ demeyi şiddetle reddediyorum bir parlamenter olarak. İnanıyorum ki bu girişim parlamento boyutuna geldiği zamanda gerekli cevabı alacaktır. AKP’nin bu ülkede özgürlükçü ve demokratik bir anayasa yapma talebi yoktur. AKP’nin önündeki hedef devletin üniter ve ulusal kimliğini ortadan kaldırmaktır. Bunu görmeyenler ya aymazdır ya da başka bir şeydir.”

CHP’DEN KENDİSİNE TEK BİR PARTNER BULAMAZ
Bayraktutan, bir gazetecinin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Anayasa değişikliği konusunda ’Güneş Motel görüntüsü vermeyin’ diyerek vekilleri uyardığını söylemesi üzerine şöyle konuştu:
“Kendinden çok emin konuşuyor. 330 rakamıyla alakası 13’lük makası rahat kapatacapına ilişkin bizim bilmediğimiz büyük bir iddia ve rahatlık içinde konuşuyor. Meclis aritmetiği de ortada. Partimizin adına bu mevcut yapılacak anayasa değişikliğinde başkanlık sisteminde ilk 4 maddenin tartışıldığı bir olayda CHP’den kendisine bir partner bulamaz. Tek bir milletvekili bile bulamaz bizim partimiz açısından diyorum. CHP’nin 133 milletvekilinden hiçbiri Türkiye’nin geleceği nereye gideceği bekli olmayan bir anayasa değişikliğinde asla kendine ortak bir şey bulamaz. MHP’de başkanlık sistemiyle ilgili ciddi anlamda çekincelerini ortaya koymuştu. Kendine bir partner kalıyor. Onu ne yapar onu bilemem. Geçmiş dönemde masaya oturdular şimdi inkar ediyorlar ama. Önümüzdeki günlerde, ’Al başkanlığı ver vatanı’ gibi bir ahlaksız teklifle karşı karşıya kalınır mı kalınmaz mı hep beraber göreceğiz.”
Bayraktutan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ’Bizim için artık ana muhalefet koltuğu boştur’ sözlerini ise “Cumhurbaşkanının sözleri de bizim açımızdan keenlemyekundur (yok hükmünde). Sözleri mutlak butlanla malüldür” diye değerlendirdi.

ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Bayraktutan’ın, Artvin – Rize ortak Havalimanı projesinin Artvin ve Rize il merkezlerine ortak mesafede olmayışından kaynaklı yaşanan sorunların tespiti, ortak havalimanının il merkezlerine ortak bir mesafede olması için yeniden yer tespiti yapılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını talep ettiği Araştırma Önergesi şöyle:
“Yüzölçümü; 814.578 km2 olan Türkiye, üç tarafı denizlerle kaplı, aynı gün içerisinde güneyi ve kuzeyinin farklı mevsimlerinin yaşandığı, yıl içerisinde ise dört mevsimin var olduğu, birçok bitki örtüsüne ve iklime sahip zengin yüzey şekilleri itibari ile de zor bir coğrafyaya sahip nadide bir Ülkedir.
Artvin İli Ülkemizde % 99.9 ile okuma yazma oranın en çok olduğu şehirdir. Böyle olmasına karşın Ülkemizin en çok göç veren İller sıralamasında da başı çekmektedir. Türkiye’nin hatta Dünya’nın her noktasında bir Artvinliye rastlamak mümkündür. Hal böyle olunca evine ekmek getirmek veya kariyerlerini memleketleri dışında sağmak isteyen Hemşerilerimiz göç etmek zorunda kalmıştır. Fakat Artvinli ülkemizin ve dünyanın hangi noktasında olursa olsun memleketleri ile bağını koparmayan, sıla özlemini sık sık memleketine giderek gideren gurbetçi bir halktır.
Artvin; Türkiye’nin Kuzeydoğusunda yer alan coğrafi şartları zor bir ilimizdir. O nedenle ulaşım açısından büyük sıkıntılar çekmektedir. Artvin ili Başkent Ankara’ya Karayolu ile mesafesi 999 KM dir. İstanbul iline 1314 KM, İzmir iline 1578 KM, Antalya İline 1468 KM, Edirne İline 1546 KM, Muğla İline 1621 KM gibi örnekleri arttırılacak uzun mesafelere sahip Türkiye’nin bir ucunda bulunan sınır İlimizdir. Hal böyle olduğu halde Artvin İlinde Havaalanı olmaması vatandaşa bir işkencedir. Yukarıda belirtilen mesafeler kara yolu ile günler almaktadır. 2016 Türkiye sinde bu durum bir handikaptır. Artvinli Havaalanı istemektedir. Bu durum kamuoyunu yoğun bir şekilde meşgul etmektedir.
Dönemin Başbakanı ve mevcut Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Havalimanı sözü vermiş ancak geçen süre zarfında henüz bir gelişme yaşanmamıştır. 2014 Belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde Havalimanı yapılacağı dillendirilmiş olmasına karşın henüz bir çivi dahi çakılmamıştır.
Ayrıca yapılacak Havalimanının sadece Artvin’e özgü olmadığı Artvin – Rize Havalimanı olacağı açıklanmış ve ortak bir noktada yapılacağı ifade edilmişti. Artvin kamuoyunda bu söylem karşılık bulmasa da yaşanan süreç gözlemlenmiş, Ardeşen ilçesinde kurulması gündeme gelmişti. Artvin İl Merkezi ile Havalimanı yapılması düşünülen Rize’nin Ardeşen ilçesi arasındaki mesafe 113 KM’dir. Ardeşen ile Rize Merkezin mesafesi ile 50 KM’dir. Dolayısı ile ortak bir Havalimanı projesi ortak mesafelerle olması uygunluk kazanır. Artvin Merkez ile Arhavi ilçesi mesafesi 81 KM’dir. Rize Merkez ile Arhavi ilçesinin mesafesi de 80 KM’dir. Yani özetle Rize ve Artvin’in ortak Havalimanı yapmaları söz konusu ise Rize ve Artvin il Merkezlerine olan ortak mesafeleri dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde İki İl arasında yapılan ortak havalimanı değil, tek bir ilin hizmetine sunulan bir havalimanı olacaktır. Bunun içinde en uygun bölge Arhavi – Fındıklı sahil şeridi veya uygun görülen ortak alanda olmalıdır.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar söz konusu iken Ardeşen ilçesinde yapılması planlanan Havalimanının Artvin’e doğru daha yakınlaşması beklenirken aksine daha da uzaklaşarak Pazar ilçesine yapılması gündeme gelmiştir. Artvin ili ve Rize ili ile ortak olduğu iddia edilen Havalimanının adına yakışır ortak mesafelerde olması düşüncesiyle yeniden yer tespitinin yapılması, kurulacak meclis araştırma komisyonu ile bölgede hakkaniyetli bir incelemelerin yapılması bölge açısında büyük önem arz etmektedir.

Bu durumda;
Artvin Belediyesi Pazar Yeşilköy 127 KM – 1 saat 56 dakika
Rize Belediyesi Pazar Yeşilköy 35,9 KM – 30 dakika
Ortak mesafe alanı olan Arhavi’de yapılırsa
Artvin Belediyesi Arhavi Belediyesi 81 KM 1 saat 20 dakika
Rize Belediyesi Arhavi Belediyesi 80 KM 56 dakika
Trabzon Havalimanı Rize/Pazar Yeşilköy 110 KM 1 saat 25 dakika
Ordu B.Belediyesi ORGİ Havalimanı 19.6 KM 29 dakika
Giresun Belediyesi ORGİ Havalimanı 29.2 KM 27 dakika”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Festivalin Kapanış Gecesi Muhteşemdi Festivalin Kapanış Gecesi Muhteşemdi

“ARTVİN-RİZE ORTAK HAVALİMANI ADI GİBİ ORTAK ALANDA YAPILMALIDIR. EN UYGUN YER ARHAVİ-FINDIKLI GÜZERGAHIDIR” Artvin Milletvekili Uğur B...

5. Gün Gündüz Etkinliklerine Sportif Etkinliklerle Devam Edildi 5. Gün Gündüz Etkinliklerine Sportif Etk...

“ARTVİN-RİZE ORTAK HAVALİMANI ADI GİBİ ORTAK ALANDA YAPILMALIDIR. EN UYGUN YER ARHAVİ-FINDIKLI GÜZERGAHIDIR” Artvin Milletvekili Uğur B...

Arhavi Semalarında SoloTürk Heyecanı Arhavi Semalarında SoloTürk Heyecanı

“ARTVİN-RİZE ORTAK HAVALİMANI ADI GİBİ ORTAK ALANDA YAPILMALIDIR. EN UYGUN YER ARHAVİ-FINDIKLI GÜZERGAHIDIR” Artvin Milletvekili Uğur B...

Canan Kaftancıoğlu’ndan Arhavi Festivaline Mesaj! Canan Kaftancıoğlu’ndan Arhavi Fes...

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu’na mesaj gönderdi....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Festivalin Kapanış Gecesi Muhteşemdi Festivalin Kapanış Gecesi...

47.Uluslararası Arhavi kültür ve sanat festivali, 5. günü ge...

5. Gün Gündüz Etkinliklerine Sportif Etkinliklerle Devam Edildi 5. Gün Gündüz Etkinlikler...

47.Uluslararası Arhavi kültür ve sanat festivalinin 5. günü ...

Arhavi Semalarında SoloTürk Heyecanı Arhavi Semalarında SoloTü...

Arhavi semaları Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi SoloTürk’...

Canan Kaftancıoğlu’ndan Arhavi Festivaline Mesaj! Canan Kaftancıoğlu’...

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Arhavi Belediye B...

Festivalin 4. Gecesine Derya Uluğ ve Fettah Can’ın Verdiği Muhteşem Konserler Damga Vurdu! Festivalin 4. Gecesine De...

47.Uluslararası Arhavi kültür ve sanat festivalinin 4. günü ...

Festivalin 4. Gününe Yöresel Yarışmalar Damga Vurdu Festivalin 4. Gününe Yöre...

47.Uluslararası Arhavi kültür ve sanat festivalinin 4. günü ...

Cengiz Kurtoğlu Seslendirdiği Şarkılarla Geceye Damga Vurdu Cengiz Kurtoğlu Seslendir...

47. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’nin 3. Gün...

Festivalin Üçüncü Günü Kültürel ve Sportif Etkinliklere Sahne Oldu Festivalin Üçüncü Günü Kü...

47.Uluslararası Arhavi kültür ve sanat festivalinin 3. günü ...

Festivalin İkinci Gününde Halk Oyunları Gösterileri ve Yöresel Sanatçıların Verdiği Konser Programları Vardı Festivalin İkinci Gününde...

Arhavi Kültür ve Sanat Festivalinin  ikinci günü, gece progr...

Festival Etkinlikleri Kapsamında Çay Toplama Yarışması Yapıldı Festival Etkinlikleri Kap...

47.Uluslararası Arhavi kültür ve sanat festivalinin 2. Günü ...

FOTOĞRAF GALERİSİ
SİNEMA HABERLERİ
VİDEO