Arhavisitesi
Reklam
Arhavisitesi

Artvinliler Kamu Görevlilerine Maden Dersi Verdi

31 Temmuz 2015 saat 14.30’da yapılması planlanan toplantı gergin bir şekilde başladı. Toplantıya davetli olanlar alındı,davetli olmayanlar ise DSİ bölgesinin kapısında oturma eylemi yaparak toplantının bitmesini bekledi.

02 Ağustos 2015 - 17:04 'de eklendi ve 605 kez görüntülendi. A+A-

Artvinliler Kamu Görevlilerine Maden Dersi Verdi
 Artvin’de gergin bir atmosferde yapılan Cerattepe Madenciliği Değerlendirme Toplantısı olaysız bir şekilde sona erdi.

Artvin Halkı Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilerinin katılımıyla yapılan Cerattepe Madenciliği Değerlendirme Toplantısında kararlılığını bir kez daha ortaya koyarak Cerattepe’de maden istemediklerini haykırdı.
Artvin’de Cerattepe Yapılması Planlanan madencilik faaliyetleriyle ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilerinin katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Artvin Valisi Kemal Cirit Başkanlığında DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı salonunda düzenlen Cerattepe Madenciliği Bilgilendirme toplantısına Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı  Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı, Maden İşleri Genel Müdürü Murat Topaloğlu, DSİ Genel Müdürü Yardımcısı Ergün Üzücek, Orman Genel Müdür Yardımcısı Zeki Temur, MTA Sondaj Daire Başkanı Cengiz Erdem, Arama Ruhsatları Daire Başkanı Doğan Tok, ÇED Daire Başkanı Cihan Tatar, Maden işleri Genel Müdür Yardımcısı Sadi Civelekoğlu, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, siyasi parti il başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 Toplantıya gitmek isteyen ancak katılımcı listesinde olmayan bir çok vatandaş içeri alınmadı. Emniyet ve Jandarma güçleri herhangi bir taşkınlık ve kargaşanın çıkmaması için çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Artvin Valisi Kemal Cirit, Enerji Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez teşkilatından gelen temsilcilerle toplantı Cerattepe madenciliği konusunda bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Vali Cirit sivil toplum örgütlerinin toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması gibi demokratik haklarını kullanırken; özellikle illegal unsurların aralarına sızarak provoke ederek etkileyebileceklerini unutmamalarını vurgulayarak bu konuya hassasiyet göstermelerini istedi.
Madenin Artvin’in bir kesiminin özellikle yoğun yaşadığı gündem maddesi olduğunu ifade eden Vali Kemal Cirit “Artvin’de Madeni de konuşacağız ama, bizler Artvin’in geleceğini, kalkınmasını, turizm organizasyonlarını, unutmadık buna dönük faaliyet ve projelerimizi durağanlığı yaşatmadan devam ettirmek düşüncesindeyiz. Seçilmişlerimize atanmışlarımıza düşen görevler var. Bende sizler gibi bugün madencilikle ilgili görüş ve düşüncelerimi değil, devletimizin müsteşarı başkanlığında bir ekip burada. Sizler gibi bende onları dinleyerek, Artvin’de ki madencilik konusunda bilgi sahibi olacağım.   Kendilerine sizler gibi bende soru soracağım. Doğru bilgiyi bizden almanızı istiyorum. Artvin Valiliği olarak hukuksuz hiçbir ortamda bulunmadığımız gibi, bize bağlı birimlerin hiçbir hukuksuz ortamda bulunmasına izin vermeyeceğiz. Hem şahsımla ilgili olan hem de başka konularla ilgili iddia edilen hususlara tek tek ben cevap veremeyeceğim. Bu konuları yeri geldiğinde tabi ki konuşacağız, ama bunun yeri burası değil. Bende sizler gibi burada devletimizin merkez teşkilatımızın gönderdiği arkadaşları dinleyeceğim” dedi.
Bu Ülkenin Yeraltı Ve Yerüstü Zenginlikleri 75 Milyon İnsanımızın Zenginliğidir
AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla´da özel bir gündem maddesiyle bir araya geldiklerini, Artvin’in 30 yıldan beri en önemli konularından birini haline gelen Maden konusu konuşacaklarını söyledi.
Maden konusunun Artvin’de siyasetin üzerinde bir konu olduğunu vurgulayan Milletvekili  Kışla şunları söyledi.
“Bu ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri 75 milyon insanımızın zenginliğidir. Bunları değerlendirirken tabi ki hassasiyetlere saygı duymaktayız. Artvin’e zarar vereceği endişesi ile doğanın tahribatı, suların bozulması gibi gerekçelerle halkımızın bir bölümü endişeli ve kaygılıdır. Böyle bir kesim var. Ben bu toplantıyı önemsiyorum. İki açıdan önemsiyorum. Belediyede 12 arkadaşımız ile birlikte toplantı yaptığımızda bir şeye bizim karşı çıkmamızın neden karşı çıkmamız yada yanında olmamız gerektiğini tartıştık. O toplantıda Ankara’ya gidip bir toplantı yapmak yerine burada böyle bir toplantı yapmanın daha doğru olacağına inanmıştım. Sağ olsunlar geldiler ve bende teşekkür ediyorum. Bizim hassasiyet ve tedirginliği olan kardeşlerimizin tedirginliklerinde haklılar ise Artvin için bir faydadır. Eğer haksız isek de doğru bilgileri almış oluruz. Hem doğru bilgileri alırız hem de Artvin’in hassasiyetlerini Orman, Enerji ve Çevre Bakanlığı’nın yetkilileri buradalar ve hassasiyetlerimizi iletmemize katkı sağlayacağız. Enerji Bakanlığı Müsteşarımız, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yetkililerimiz buradalar”
Müsteşar Yardımcısından Maden Konu Sunum
Toplantıda  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı’da Türkiye’de ve dünya’da madencilik ve madenciliğin ekonomiye katkıları, hayatımızda madencilik konulu sunum yaptı.
Çanakkale ve Elazığ’ın ardından Artvin’de böyle bir toplantı yaptıklarını kaydeden Kavaklı Türkiye’nin maden potansiyeli ve ekonomideki yeriyle ilgili bilgi vereceğini ifade ederek şunları söyledi:
“Elektrik hepimiz için önemlidir. Elektriğin iletilmesinde bakırın önemi vardır. Günümüzde Dünya’da 1.6 Trilyon ABD doları değerinde, 27 Milyar ton civarında maden üretilmektedir. Ülkemizde madencilikte adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri ile 28. Sırada, üretilen madenlerin sayısı itibariyle 10.sırada yer almaktadır. Gayrı safi yurt içi hasıladaki değerimiz 10 milyar dolar, yüzde bir oranında. Gelişmiş ülkelerde bu oranlar çok yüksek. ABD’de yüzde beş civarındadır. Bunu arttırmaya çalışıyoruz. Bunu arttırmanın önemli artıları olacak işsizliği azaltma, sanayiyi geliştirme noktalarında katkıları vardır. 2003 yılında 2.6 milyar dolar, 2014 yılında 9 milyar dolar. ABD için bu miktar yaklaşık 700 milyar dolardır. Ülkemizde madenciliğin artması ülkemizin refah sayısını arttıracaktır. İstihdam olarak toplamda 150 bin civarında doğrudan istihdam var. Mermer sektöründe dolaylı istihdam 300 bin civarındadır. Kişi başı maden tüketimi ile refah seviyesi arasında da doğrudan ilişki vardır ve kişi başı maden tüketimi 5 ton civarındadır, ülkemizde. Enerji ve demir-çelik sektöründe kullanılan hammaddelerin yüzde 75’i-80’i kömür, petrol, doğalgazdır. Yaşamı fonksiyonel hale getiren araç ve gereçlerin olmaz ise olmazı madenciliktir. Yaşamın her noktasında madencilik vardır. Akıllı telefonlarda senede 2.5 milyar dolar ithalat için para verdiğimiz alanda madenler bulunmaktadır. Madenler işletildiği yörenin ulaşım, ticaret ve sanayisini geliştirir, istihdamı arttırır”
Konuşmasının devamında maden ihracatı ve ithalatıyla ilgili bilgiler veren Kavaklı Madencilik “2014 yılında, maden ihracatımızda 4.09 milyar dolar, maden ithalatımız cevher bazında 4.85 milyar dolar olarak gerçekleştirilmiştir. Bizler madenciliği bilimin ışığında ve çevre hassasiyetleriyle çıkardığımızda ülkemizin refah seviyesinde ciddi artış sağlanacaktır ve cari açığımız düşecektir. Yeraltı kaynaklarını kullanarak refah seviyesini arttırmak ve ihracatı azaltmak mümkündür. 103 Artvin’de arama ruhsatı vermişiz. 51 işletme izni vermişiz ve bunlardan 21 işletme aşamasındadır. 2012 yılında Artvin’de 21 Adet, 2013 yılında 32 adet, 2014 yılında 20 adet ve 2015 yılında ise 18 saha denetlenmiştir” dedi.
Müsteşar Kavaklı son olarak “ İşletme ve arama izinlerine ilişkin de bilgilendirme yaptı. İşletme izni verdikten sonra başvuran kişi üretime başlar. Üretim bittikten sonra cevherleşme bitince de o saha rehabilite edilir. Hammadde üretim izin belgesi ilimizde 15 adet kamuya izin vermişiz. Artvin ilinde ruhsat vermediğimiz 76 alanda ruhsat vermiyoruz. Buralarda kırmızı saha olarak işaretledik ve ruhsat müracaatı yapsalar da ruhsat vermiyoruz. Sürdürülebilir bir ekonomi ve ülkemizin ekonomisini geliştirebilmek için madencilik son derece önem arz etmektedir” diye konuştu.
“ARTVİN’İMİZİN BEYNİNDEN ALTINDAN BİR UR VAR. EĞER BU ŞEHRİN YAŞAMINI SONLANDIRACAK İSE BUNA MÜSAADE EDEMEYİZ”
Artvin Belediye Başkanı Kocatepe ise “Bu şehre 1.5 yıldır belediye başkanıyız. Seçim öncesi ve sonrası maden kadar bu şehri meşgul eden başka bir konu yoktur. Bende bürokrasiden geliyorum. Biz halkımızın hassasiyetlerini devletimizin bütün kurumlarına en sade bir şekilde zaman zaman bu tür konular ideolojiye alet edildiği için daha objektif verebileceğimizi söylemiştik. Turizm ve eğitim kenti Artvin misyonu ile yola çıkarken, maden konusu her gün günlük hayatımızı kilitlemiş durumdayız. Ben ideolojik olarak yıllarca batı bizim madenlerimizi çıkarttırmayacak ve Avrupa birliğine girince el koyacak demiş bir kardeşinizim. Artvin’imizin beyninden Altından bir Ur var. Eğer bu şehrin yaşamını sonlandıracak ise buna müsaade edemeyiz. Bunu ameliyat edecek iseniz ve zararsız olacağını bilimsel olarak aktarıp ikna etmelisiniz. Biz devletimizin karşısında değiliz. İnsanlarımız kendi işinde. Benim yolu, suyu, elektriği nasıl çözeceğimizi konuşabilecek noktaya gelmeliyiz. Artvin’imizin bu maden ile ilgili çıkarma usul ve esasları halkında anlayabileceği şekilde ifade edilmesi ve daha doğrusu Ankara’dan bu hassasiyeti çok iyi algılayabilin. Biz çıkıp sokakta istemezuk diyemeyiz ancak maden yüzünden Artvin halkının göç etmesi bizim burada başkan olmamızın da anlamı yok. Hissettiklerinizi bize net olarak aktarınız. Devletin bekası bizim için önemli ancak millet ile birlikte yaşamalıyız. Daha bilimsel raporlar ve başka kurumların raporlarını da şeffaf bir şekilde paylaşılması gerektiğine inanıyorum. Zaman zaman heyecanlı olabiliriz. Bir hatamız olmuşsa kusura bakmayınız.
Başkan Kocatepe’nin bu konuşmasının ardından Müsteşar Yardımcısı Kavaklı tekrar söz alarak  “Önce şundan emin olun, insan yaşamını tehlikeye sokacak bir biçimde arzumuz ve motivasyonumuz yok. Biz diyoruz ki bu kaygı ve risklerin giderilmesi için bilimsel yolları ortaya çıkaralım ve bunları tartışalım. Şuana kadar benim algıladığım burada hiçbir şekilde madencilik istemiyoruz, şeklinde bir olgu görüyorum. Eğer burada bilimsel sonuçlar olumlu yönde olacak ise veya bilimsel araştırmalar ciddi anlamda kaygıları giderecek ise o zaman bu bir tepkidir” ifadelerine yer verdi.
-Orman Bölge Müdürlüğünden Orayı Koruyalım Diye Orada Kışın Da Nöbet Tuttuk
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise “ Bu Artvin halkının tamamının kurduğu Yeşil Artvin Derneği tüm kararlarını bütün STK’lar ile birlikte almıştır. Derneğimiz bilimsel veriler ışığında karşı çıkmıştır. Bunların kanıtı da bilim insanlarının verdiği raporlar ve hukuksal karardır. Bize madenin yararlarını anlatmanız gerçekten üzücü ve komik. Bin 700 ağaç kesildi ve ardından 2007’de mahkeme ruhsatı önce yürütmeyi durdurdu ve ardından ruhsatı iptal etti. Bakın biz kış ayında orman bölge müdürlüğünden orayı koruyalım diye orada kışın da nöbet tuttuk, şimdi de tutuyoruz. Hukuksal süreci bekleteceğinin sözünü verdi ardından evrakları elden yollayıp göndermişti. 2011’de Orman Bölge Müdürlüğü rapor veriyor ve madencilik olamaz diyor. 2013’te biraz yumuşatarak rapor veriyor. Şimdi 2015’te kamu yararı olduğu raporu veriliyor. Mehmet Cengiz’in cebi Kamu Yararı mıdır? Sayın Bakana da biz 2011’de anlattık Sayın Bakan’a. Bakan altımı üstümü zengin diye bakacağını söyledi. Artvin bir dünya cennetidir. Artvin SOS veriyor. Madencilik yapılamayacağı ispatlanmıştır” ifadelerine yer verdi.
Madene Karşı yürütülen mücadelenin yıllardır avukatlığını üstlenmiş Av. Bedrettin Kalın ise “Biz yıllardır bekliyoruz. Bakan 3 yıl önce söz vermişti gerekli inceleme yapacağını. Ben sizden ricam şu bize sunum yapmayın. Bu insanlar 25 yıldır Cerattepe ile ilgili bilgi sahibiler. Biz bilgilenme ihtiyacı içerisinde değiliz. 25 yıldır bu insanlar mücadele etmektedirler. Sizden beklentimiz şikayetlerimizi ve endişelerimizi aktarmak istiyoruz. Sayın Vekilimizden bunu istemiştik. İstihdam konusunda madencilik Artvin için fiyaskodur. Artvin’de bu derece devlet yatırımı yapıldı da neden Artvin’de nüfus düştü. 18 kurum görüş bildirdi şeklinde bilgi verdiniz pekiyi kaç tanesi olumsuz karar verdi. Halen Danıştay’da bir karar var iken neden halen zorluyorsunuz. Mahkeme kararını uygulamaz iken, mahkeme halen genelge devam ederken, kalkıp ikinci bir ÇED hazırladık derseniz kesinlikle bu insanları ikna edemezsiniz. Bir ÇED kararı eğer mahkeme kararı ile iptal edilmiş ise bir yada birkaç eksikliğin giderilmesi ile mahkeme kararı atlanarak bakanlığa yeni ÇED sunulabilir. Bir tane eksiklik midir? Bu projenin uygulandığı taktirde planlanan bu maden faaliyeti hayata geçirilmesi Artvin ilinin yöre sakinleri açısından yaşam alanlarının yok olacağı anlamına gelecektir, bu bölgedeki yaşam alanları ve koruma altındaki alanların yok olacağı anlamı taşır, şeklinde mahkeme kararı vardır. 65 bin ÇED başvurusundan 32’si iptal edilmiş ise bu nasıl bir ÇED kurumudur. Yeni ÇED prosedürünü yeniden işleterek başvurabilirdiniz. Hukuk devletini ayaklar altına alıyorsunuz. Mahkeme kararlarını arkadan dolanıyorsunuz. Pekiyi biz yeni dava açtık neden beklemiyorsunuz. Rize idare mahkemesinin 3 hakiminden 2’sini nasıl sürdünüz onu da anlatır mısınız? Sizi Cerattepe’ye davet ediyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların  ardından genel müdür yardımcıları ve daire başkanları maden konusunda kendi alanlarıyla ilgili açıklamalarda bulundular.
Siyasi Parti temsilcilerinin ve vatandaşlarında görüş ve düşüncelerini de dile getirdiği ve sert tartışmaların yaşandığı toplantıda zaman zaman salonda gergin anlar yaşansa da herhangi bir taşkınlık meydana gelmedi.
 Toplantı basın mensuplarının sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.
Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Artvin’de Vaka Sayısı Sıfırlandı, 17 Gündür Yeni Vaka Yok Artvin’de Vaka Sayısı Sıfırlandı, ...

Artvin'de Arhavi, Murgul ve Ardanuç ilçelerinde koronavirüs tanısı konulmuş hiç hasta bulunmazken kentin genelinde ise 17 gündür herhan...

Rize Artvin Havalimanı Görselleri Yayınlandı Rize Artvin Havalimanı Görselleri Yayınl...

Yapımına devam edilen Rize Havalimanı projesinin tamamlanması durumunda ortaya çıkacak olan eserin görselleri yayınlandı....

Artvin’in Vekili ve Başkanları İstanbul’a Çıkartma Yaptı Artvin’in Vekili ve Başkanları İst...

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Belediye Başkanları İmamoğlu’na destek için İstanbul’a çıkartma yaptılar. ...

Bayraktutan ”Taban Fiyat Altı Çay Alımı Yasaklanmalı”  Bayraktutan ”Taban Fiyat Altı Çay ...

 Artvin’de gergin bir atmosferde yapılan Cerattepe Madenciliği Değerlendirme Toplantısı olaysız bir şekilde sona erdi. Artvin Halkı Orm...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Özlem Algül’ün Kaleminden ‘Dünyada Bir Yer’ Özlem Algül’ün Kale...

Muhalif.com.tr sitesi yazarı Özlem Algül'ün kaleminden ilçem...

Yaş Çay Alım Fiyatı Belli Oldu! Yaş Çay Alım Fiyatı Belli...

Çay alım fiyatı belli oldu....

CHP’nin AKP’den Aldığı Arhavi Belediyesi’ne Haciz Şoku! CHP’nin AKP’den Aldığı Ar...

2019'da CHP’nin AKP’den aldığı belediyelerden olan Artvin'in...

Osman Nuri Özkan’ın Kaleminden ‘Su ve Karadeniz’ Osman Nuri Özkan’ın...

Osman Nuri Özkan'ın kaleminden 'Su ve Karadeniz'...

2021 Yılı Asgari Ücreti Açıklandı 2021 Yılı Asgari Ücreti A...

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, ne...

Arhavi Kaymakamı FETÖ’den Açığa Alındı Arhavi Kaymakamı FETÖR...

İçişleri Bakanlığı’nda mülki amirlere yönelik büyük bir FETÖ...

Özçakmak Ailesinin Mutlu Gününe Canan Kaftancıoğlu ve Cengiz Kurtoğlu Şahitlik Etti! Özçakmak Ailesinin Mutlu ...

Tuncay Tolga Özçakmak'ın kardeşi Nergis, hayatını Orhan Yıld...

Özçakmak Ailesinin Acı Günü Özçakmak Ailesinin Acı Gü...

Arhavi’de CHP’nin en yaşlı üyesi olan Selahattin Özçakmak ha...

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Market, Bakkal, Kasap ve Manavlar Hangi Günler Açık Olacak? Sokağa Çıkma Kısıtlamasın...

Türkiye, tarihinde bir ilki yaşamaya hazırlanıyor. Corona vi...

Kamilet Vadisi’nden Çamur Akıyor Kamilet Vadisi’nden Çamur...

Artvin'in doğal güzelliklerinden biri olan Kamilet Vadisi'nd...

FOTOĞRAF GALERİSİ
SİNEMA HABERLERİ
VİDEO