Arhavisitesi
Reklam
Arhavisitesi

Arhavi Belediyesinde Şaibeli İlişkiler, Şaibeli İşler -1

Hasan Sıtkı Özkazanç’ın kaleminden… “Arhavi Belediyesinde Şaibeli İlişkiler, Şaibeli İşler -1”

29 Mart 2016 - 13:10 'de eklendi ve 1264 kez görüntülendi. A+A-

Arhavi Belediyesinde Şaibeli İlişkiler, Şaibeli İşler -1

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yaz aylarında Arhavi ve Hopa ilçelerini etkileyen ve  yüzyılda bir görüldüğü söylenen  aşırı bir yağış ve sel oldu.Bu bu yağışın sonucunda  bu ilçelerde çok ciddi zararlar oluştu.Bu zararların yaralarını savma  faaliyetleri halen devam ediyor.

Bu yağışlardan sonra dere yataklarında, dere yataklarının daralmasına neden olan birikintilerin kaldırılması vb.  faaliyetleri  de yürütülmeye başlandı.Bu işlerin derelerin doğal yapısını fazla bozmadan ama bir taraftan da benzeri aşırı yağış durumlarında derelerin taşmasını da  engelleyecek  bir denge içerisinde ve  kamu yararını sağlayacak şekilde yürütülmesi gerektiğine kimsenin itiraz etmesi mümkün değil. Bu çerçevede Arhavi’ de denize dökülen Kapisre deresenin ağzında  biriken çakılın alınarak dere ağzında dere yatağının kodunun bir miktar düşürülmesi yönünde Devlet Su İşleri Müdürlüğü tarafından Arhavi Beldiyesine  bir  yazı yazılıyor ve dere ağzından köprü ayaklarının zemin kodunun altına  inilmeden burada biriken malzemenin alınması talep ediliyor.

Bu  şekilde hazır birikmiş ve yıkanmış bir malzemenin Arhavi Belediyesi tarafından dere ağzından alınmasının çevresel etkileri ve kıyılarda ileride oluşturacağı etkiler  hakkındaki tartışmaları  saklı tutarak,   olası taşkınlara bir önlem olması yanısıra, Arhavi Beldiyesinin bazı hizmetlerini daha ucuza yapabilmesine olanak sağlaması bakımından kamu yararı bulunduğunu söylemekte  bir sakınca olmadığı söylenebilir. Bu malzemeyei buradan almadan da derenin taşmasını engelleyen başka çözümler de tartışılabilir. Buraya kadar her şey  makul gözüküyor.Böylece  Arhavi  Belediyesi için bazı hizmetlerinde kullanılmak üzere  ucuz malzeme elde edilmesinin  bir olanağı doğmuş oluyor.

İşin ideali ve doğrusunun zamanında dere yatağının daha geniş tutulması, dere yatağının bu kadar daraltılmaması ve yapılan köprülerin daha yüksek ve uzun yapılarak derenin denize daha rahat ulaşacağı bir yapılanma olması olduğu söylenebilir.Fakat gelinen noktada  insanların can ve mal güvenliği açısından kısa vadeli bir tedbir olarak, dere ağzındaki çakılın alınması kaçınılmaz gözükebilir.

Peki Arhavi Belediyesi  yönetimi olarak, ilçenin çıkarlarını düşünen bir yaklaşım ile  DSİ’nin size sağladığı bu olanak üzerine, bu malzemenin buradan alınması için nasıl bir yol izlenmesi gerekir.Bu malzemenin en ucuz ve belediyeye en az kaynak sağlayacak şekilde   alınmasını ve belediye  hizmetlerini sunulmasını sağlayan  çözüm ne olabilir? Sık sık 25 yıllık kamu tecrübem var diye övünen   Belediye Bşaknaı  Çoşkun Hekimoğlu böyle bir durumda ne yaptı acaba dersiniz.? Bu konuda yapılanlara bakılınca başkanlık süresince, hakim olan dönemin ruhuna uygun iş  yapma becerisini kazandığı, kapalı devre protokoller ile    hukuken tartışmalı ve yandaşlarına menfaat sağlandığı kuşkusu doğuran işlemler ile  günün ruhuna uygun kıvama geldiği  gerekli tedrisattan geçtiği   görülmektedir.

Yukarıda anlatılan durum oluştuğunda yöneticisi olduğu belediyenin ve beldesinin menfaatlarını düşünen bir başkanın yapması gereken  ve  ilk akla gelen makul çözüm; eğer  belediyenin elindeki iş makinelerinin gücü ve sayısı bu işe yetiyorsa,belediyenin  bu olanaklarını  kullanarak bu malzemenin alınıp  belediyenin  depolarınıza taşınması değil mi?  Hadi diyelim bu malzeme yıkanmadan kullanılamıyor.Bu durumda sadece yıkama hizmeti satın almak üzere yine belediyenin iş makineleri ve kamyonları ile yıkama işini en ucuzundan yapacak bir özel sektör  firmasının deposuna bu malzemeyi taşımak ve yıkandıktan sonra bu depodan teslim almak değilmi? Fakat 25 yıllık kamu tecrübesi ve terbiyesi  olan başkan nednse böyle yapmıyor.

Diyelim ki Arhavi Belediyesinin iş makineleri ve kamyonları çok meşgül ve bu işi yapacak zamanı yok. Bu durumda diğer kamu kurumları ile bir  protokol imzalayarak ve işbirliği yaparak   bu malzemeyi yine belki de belediye başkanlığına hiç maliyet oluşturmadan çıkarmanın ve uygun şekilde depolanmasının yollarını aramak ve bulmak da ikinci çözüm olarak akla gelmez mi? Zaten DSİ dere yataklarını uygun şekilde tutmaktan sorumlu bir kuruluş. Pekala malzemeyi  DSİ çıkartır ve Belediyenin uygun gördüğü bir yere depolayabilir.

Diyelim ki bu yönde girişimler yaptınız ve bunda başarılı olamadınız.  Çeşitli nedenler ile kamu olanakları ile bu işi yapamadınız. Bunu zorladınız ama kamu    kem etti.Küm etti. Bin dereden su getirdi.Olmadı.Bu durumda ne yapılması gerekir?Siz olsanız ne yaparsınız?

İlk akla gelen alternatif bir çözüm  serbest ve eşit  yarışma koşulları  yaratıp, ilçede veya  yakın ilçelerde  bu konuda  iş yapan  serbest girişimcilerin yarışacağı  ve  belediye kasasından en az para çıkarak yapılmasını sağlayacak şekilde usülüne uygun bir ihale açmak, koşulları bu işi belediyenin istediği şekilde en ucuza yapmaya uygun bir özel girşimcinin bu işi üstlenmesini sağlayacak bir mekanizmayı çalıştırmak  değil mi?

Peki Arhavi Belediye Başkanı, 25 yıllık kamu tecrübesi olan Çoşkun Hekimoğlu bu durumda  ne yaptı dersiniz?

Ne yaptığını, ne yapmaya çalıştığını,  yaptığı işin ortaya çıkması ve müdahele edilmesi ile yukarıdaki usüllerden hangisine mecburen geri döndüğünü ikinci yazımda yakında paylaşacağım. Şimdilik    bu konuda neler olup bittiği konusuna Arhavi Kamuoyunun dikkatini  bu yazı ile  çekmiş olmakla yetinelim.

Hasan Sıtkı Özkazanç – 29.03.2016

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hak, Hukuk, Adalet Diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İlçemiz Arhavi’yi Ziyaret Etti Hak, Hukuk, Adalet Diyen CHP Genel Başka...

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yaz aylarında Arhavi ve Hopa ilçelerini etkileyen ve  yüzyılda bir görüldüğü söylenen  aşırı bir yağış ve se...

Arhavi’nin Kabusu Olmuştu, Artık Yıkılıyor Arhavi’nin Kabusu Olmuştu, Artık Y...

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yaz aylarında Arhavi ve Hopa ilçelerini etkileyen ve  yüzyılda bir görüldüğü söylenen  aşırı bir yağış ve se...

Hemşehrimiz Tolga Özçakmak’a İstanbul’da Yeni Görev Hemşehrimiz Tolga Özçakmak’a İstan...

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yaz aylarında Arhavi ve Hopa ilçelerini etkileyen ve  yüzyılda bir görüldüğü söylenen  aşırı bir yağış ve se...

47. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivalinde Sanatçı Yağmuru 47. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat ...

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yaz aylarında Arhavi ve Hopa ilçelerini etkileyen ve  yüzyılda bir görüldüğü söylenen  aşırı bir yağış ve se...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Hak, Hukuk, Adalet Diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İlçemiz Arhavi’yi Ziyaret Etti Hak, Hukuk, Adalet Diyen ...

Rize ve Artvin’de 31 Mart seçimlerinde sandıktan başarıyla ç...

Arhavi’nin Kabusu Olmuştu, Artık Yıkılıyor Arhavi’nin Kabusu O...

İlçemiz Arhavi’de, 40 yıl önce dere yatağına yapılan l...

Hemşehrimiz Tolga Özçakmak’a İstanbul’da Yeni Görev Hemşehrimiz Tolga Özçakma...

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın danışmanlığını y...

47. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivalinde Sanatçı Yağmuru 47. Uluslararası Arhavi K...

21-22-23-24-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştiri...

Vasfi Kurdoğlu’ndan İSTAD’a Ziyaret Vasfi Kurdoğlu’ndan...

Başkan Kurdoğlu, İstanbul Arhavililer Derneği’nin (İSTAD) yö...

Araplar Yatırım Amaçlı Fındık Bahçesi Satın Alıyor Araplar Yatırım Amaçlı Fı...

Araplar Karadeniz Bölgesi'nde fındık bahçesi satın alıyor....

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ekrem İmamoğlu Yüzde 54 ile Kazandı İstanbul Büyükşehir Beled...

Türkiye'nin gündemi, YSK kararı sonrası yenilenen İstanbul B...

Askerlik Süresi 6 Aya İndi Askerlik Süresi 6 Aya İnd...

Askeralma Kanunu Teklifi’nin ilk 30 maddesini içeren b...

Artvin’in Vekili ve Başkanları İstanbul’a Çıkartma Yaptı Artvin’in Vekili ve...

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Belediye Başkanları ...

İdeal Çocuk Akademisi Kreşi Yıl Sonu Gösterisi Yapıldı İdeal Çocuk Akademisi Kre...

İdeal Çocuk Akademisi Kreş öğrencileri ve öğretmenleri taraf...

FOTOĞRAF GALERİSİ
SİNEMA HABERLERİ
VİDEO